کتری و قوری

کتری و قوری بهتر است یا سماورهای قدیمی؟تفاوت هر یک با کتری برقی چیست؟

کتری و قوری چیست؟

کتری و قوری یکی از ملزومات زندگی روزمره افراد است.بنابراین پس از آشنایی دقیق با تعریف آن،بهترین و با کیفیت ترین جنس و مدل را انتخاب نموده و خریداری کنید.

کتری وسیله ای است که به منظور گرم کردن و جوشاندن آب مورد استفاده قرار میگیرد.

قوری وسیله ای است که چای خشک به همراه آب جوش در آن ریخته میشود.سپس روی کتری قرار گرفته و چایتان توسط گرمای بخار آب در حال جوش درون آن دم میکشد.

کتری

 

انواع کتری و قوری را چگونه میتوان دسته بندی کرد؟

کتری و قوری را میتوان بر اساس جنس بدنه،نحوه عملکرد و نوع شیر دسته بندی کرد.

جنس بدنه کتری و قوری باید در مقابل حرارت مقاوم و بادوام بوده و به سادگی رسوب نگیرد.نکته مهم دیگر این است که در برابر حرارت،مواد مضر از خود آزاد نکرده و وارد آب نکند.

 

انواع کتری از لحاظ جنس بدنه:

۱.کتری استیل:

جنس استیل در برابر حرارت،رطوبت و فشار مقاوم بوده و از سالمترین انواع جنس برای کتری و قوری است.بهتر است در هنگام استفاده از آنها از توجه به نکات زیر غافل نشوید:

۱.دقت کنید که در هنگام شستشو بدنه آن خش برندارد.

۲.جهت جلوگیری از ایجاد رسوب درون کتری،از آب تصفیه شده استفاده کنید.

۳.مواظب باشید شعله زیاد اجاق گاز بدنه آن را سیاه نکند و براقیت آن را از بین نبرد.

۲.کتری روی:

کتری های بزرگ مورد استفاده در مجالس معمولا از جنس روی هستند.دقت کنید که کتری های با جنس آلومینیوم بسیار برای سلامتی تان مضرند،بنابراین از خرید آنها خودداری کنید.

۳.کتری پیرکس یا شیشه ای:

این نوع کتری دارای بدنه شیشه ای و شفاف بوده و درون آن مشخص است.هنگام استفاده باید دقت کنید که شعله از مقداری مشخص بیشتر نشده یا به صورت ناگهانی کم و زیاد نشود.

استفاده از کتری یا قوری پیرکس نه تنها برای سلامتی تان مضر نیست بلکه از زیبایی خاصی برخوردار است.رنگ چای و برگهای گیاه جوشانده را میتوانید به راحتی درون آن مشاهده کنید که جلوه بسیار زیبایی دارد.

۴.کتری لعابی:

این نوع کتری حاوی لایه ای لعابی میباشد که بر روی بدنه چدنی آن کشیده شده است.این لایه لعابی در رنگها و طرحهای مختلف موجود بوده و از زیبایی خاصی برخوردار است.

دقت کنید که از این نوع کتری باید به خوبی مراقبت کنید تا لایه لعابی آن ترک برندارد و نشکند.

۵.کتری مسی:

مس از اجناس گران و با ارزشی است که ظروف مختلفی از جمله کتری با آن ساخته میشود.مس به جهت زیبایی،کیفیت و دوام بالا طرفداران زیادی دارد.

بنابراین کتری و قوری مسی از دوام بالایی برخوردار بوده و مناسب استفاده طولانی مدت میباشد.به این نکته توجه داشته باشید که کتری مسی تان قلع اندود نشده باشد.زیرا در اینصورت موادی را وارد آب خواهد کرد که برای سلامتی تان مضرند.

کتری قوری لعابی

انواع کتری بسته به نحوه عملکرد آن کدامند؟

۱.کتری روگازی:

کتری روگازی همان کتری معمولی است که در ظرفیتهای متفاوت و ابعاد و اشکال مختلف موجود میباشد.کتری های روگازی از هر جنسی که باشند،نحوه عملکرد همه آنها یکسان است.

بدین صورت که کتری را با آب پر کرده،روی شعله اجاق گاز یا زغال قرار میدهیم.حرارت موجب انتقال گرما شده و در مدت زمانی آب را به نقطه جوش میرساند.این مدت زمان مستقیما به حجم آب و میزان شعله بستگی دارد.

۲.کتری سوت زن:

کتری سوت زن یا بخاری،جوش آمدن آب را با صدایی مانند سوت به اطلاع شما میرساند.دهانه این کتری درپوشی دارد که پس از جوش آمدن آب،به سبب فشار بخار به صدا در آمده و سوت میزند.

۳.کتری برقی:

مدرن ترین روش جوش آوردن آب و دم کردن چای استفاده از کتری برقی است.کتری برقی به سبب سرعت در جوش آوردن آب و دوام بالا،مورد توجه افراد زیادی قرار گرفته است.

کتری برقی چگونه کار میکند؟

درون این کتری،یک المنت وجود دارد.انرژی برق وارد مدار موجود در کتری شده و از طریق مقاومت الکتریکی تبدیل به گرما میشود.این گرما در کتری جریان پیدا کرده و در مدت زمان اندکی آب را به نقطه جوش میرساند.

برخی از این نوع کتری ها مجهز به ترموستات هستند.پس از جوش آمدن آب،این جریان را متوقف کرده و به شما اعلام میکنند که آب جوش آمده است!

کتری برقی چه مزایایی دارد؟

۱.آب را سریعتر جوش آورده و اتلاف انرژی کمتری دارند.

۲.برخی از آنها مجهز به فیلتر مخصوصی هستند که رسوبات آب را در خود جمع میکند.

۳.برخی از آنها از قابلیت تنظیم دما برخوردارند.مثلا اگر بخواهید چای سبز دم کنید(برای اینکار دمای آب باید زیر نقطه جوش باشد)،نمیگذارد آب به نقطه جوش برسد.

۴.اگر در محل کارتان به اجاق گاز دسترسی ندارید،کتری برقی گزینه مناسبی برای دم کردن چای است.

برندهای شناخته شده کتری برقی کدامند؟

۱.فلر    ۲.راسل   ۳.بوش   ۴.تفال    ۵.پارس خزر

کتری برقی

کتری لوله ای بهتر است یا سماوری؟

یک تفاوت بارز در بین انواع کتری،نحوه خروج آب از آنهاست.کتری های سنتی و قدیمی لوله ای دارند که با خم کردن کتری آب از آنها بیرون می آید.

طبیعتا می دانید که در کتری های بزرگ با حجم آب زیاد،انجام این کار دشوار خواهد بود.

کتری سماوری یا شیر دار،کاربرد آسانتری دارد.در واقع شیری که در قسمت پایین آنها تعبیه شده باز و بسته شده،جریان آب را کنترل میکند.

ناگفته نماند که شیر این نوع کتری ها ممکن است چکه کند یا زودتر خراب شود اما کاربرد آسانی دارد.

کتری برقی هم میتواند در دو نوع سماوری و ساده موجود باشد.شما بسته به نیاز خود میتوانید نوع مناسبتر را انتخاب کرده و خریداری نمایید.

 

طعم چای به عمل آمده در سماور بهتر است یا کتری و قوری های امروزی؟

با تغییر سبک زندگی،رفته رفته سماورهای قدیمی جای خود را به کتریهای روگازی و چه بسا برقی داده اند.

چایی که با سماور به عمل آمده باشد تا حد زیادی طعم دلچسب و منحصر به فرد خود را دارد.

البته قوری های امروزی به خصوص نوع لعابی هم توانسته تا حدود زیادی عطر و طعم چای را حفظ کند.

بنابراین شاید بهتر باشد از سماور به عنوان یک المان دکوری در منزلتان استفاده کنید.

 

انواع قوری بر اساس جنس کدامند؟

۱.قوری لعابی:

در بین جنس های موجود حال حاضر،قوری لعابی تا حد زیادی عطر و طعم چای را حفظ کرده است.در واقع یادآور طعم چای به عمل آمده در سماورهای قدیمی است.

۲.قوری پیرکس یا شیشه ای:

قوری پیرکس در مدلهای متنوع موجود میباشد که بر اساس کیفیت و اندازه،قیمتهای متفاوتی خواهد داشت.قوری پیرکس خود در انواع حرارت مستقیم،پیرکس ساده و پیرکس صافی دار تقسیم بندی میشود.

۳.قوری چینی:

قوری چینی به سبب کیفیت بالا و ظاهر زیبا،فضایی شیک و جلوه ای خاص به دکوراسیون داخلی منزل شما میبخشد.قوری چینی طعم چای را به خود نمیگیرد،از این رو برای دم کردن انواع مختلف چای مناسب است.

قوری چینی به اندازه قوری سرامیکی قادر به حفظ گرما نبوده و زودتر خنک میشود.به همین دلیل برای دم کردن چای سبز و سفید مناسب تر است.

۴.قوری سرامیکی:

مهمترین ویژگی آن قابلیت حفظ گرما برای مدت طولانی است.معمولا از دیواره ضخیمی برخوردار است.این قوری به ویژه برای دم کردن چای سیاه یا هر چایی که در دماهای بالاتر دم میکشد،گزینه مناسبی هستند.

۵.قوری استیل:

استیل نسبت به چینی و سرامیک مقاوم تر و با دوام تر بوده و نمیشکند. علاوه بر این قوری استیل چای را زود خنک نمیکند.

قوری

هنگام خرید کتری و قوری به چه نکاتی باید توجه کرد؟

۱.سایز و ظرفیت کتری و قوری:

بسته به نیازتان که در هر وعده معمولا برای چند نفر چای دم میکنید باید گنجایش مناسب را انتخاب کنید.طبیعتا هر چه سایز قوری و کتری کوچکتر باشد،چای تان زودتر آماده میشود.

۲.اندازه دهانه کتری و قوری:

هر چه دهانه کتری و قوری گشادتر باشد،پر کردن و تمیز کردن آن راحت تر خواهد بود.

۳.درپوش قوری:

اگر درب قوری به خودش وصل باشد،احتمال ضربه دیدن آن کمتر است.

۴.جنس دسته کتری:

بهتر است جنس دسته کتری در برابر گرما مقاوم باشد تا هنگام بلند کردن آن دستتان نسوزد.به علاوه باید طراحی آن به گونه ای باشد که در حالت پر و سنگین نیز به راحتی قابل حمل باشد.

۵.جنس مناسب بدنه کتری و قوری:

جنس بدنه کتری میتواند چدن،استیل،پیرکس و یا استیل باشد.کتری استیل بسیار مقاوم است و تمیز کردن آن آسان است.کتری و قوری پیرکس نیز بادوام بوده و از زیبایی خاصی برخوردار است.

۶.قیمت کتری و قوری:

بهتر است نوعی را انتخاب کنید که علاوه بر کیفیت و جنس خوب،قیمتی متناسب با بودجه تان داشته باشد.

 

برندهای شناخته شده کتری و قوری کدامند؟

۱.راسل    ۲.کرکماز    ۳.یونیک   ۴.هوم کینگ   ۵.پرارین

برای ورود به دسته کتری و قوری سایت خشکده اینجا کلیک کنید.

کتری قوری استیلکتری قوری لوله ای استیل 2.5 لیتری

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا