فلاسک

۱۱ فاکتور مهم و کلیدی که قبل از خرید فلاسک باید بدانید کدامند؟

فلاسک یا فلاکس؟

فلاسک:

فلاسک ظرفی است که به منظور ثابت نگهداشتن دمای نوشیدنی یا غذا از آن استفاده میشود.این وسیله بسیار کارآمد توسط “سر جیمز دوار” فیزیکدان و شیمیدان اسکاتلندی در سال ۱۸۹۲ اختراع شد.

نخستین تولید تجاری و گسترده آن در سال ۱۹۰۴ توسط شرکت آلمانی ترموس انجام شد.از این رو به آن ترموس نیز گفته میشود.

فلاکس:

ماده ای شیمیایی است که برای تمیز کردن سطوح و پاک کردن اکسایش در منطقه جوش به کار میرود.

بنابراین اگر منظورتان ظرفی برای حفظ دمای نوشیدنی یا غذاست،فلاسک صحیح است و کلمه فلاکس معنای کاملا متفاوتی دارد.

فلاسک استیل

عملکرد فلاسک چگونه است؟

کار اصلی آن جلوگیری از انتقال گرما و سرما از خارج به داخل آن و یا بالعکس است.

مزیت استفاده از فلاسک:

با به همراه داشتن یک فلاسک در خارج از منزل،مجبور نخواهید بود هزینه ای برای خرید نوشیدنی بپردازید.بنابراین علاوه بر تجربه طعم نوشیدنیهای سالم و خانگی میتوانید تا حدودی در هزینه ها صرفه جویی کنید.

وقتی به طبیعت،سفر یا کوهنوردی میروید،نوشیدن چای گرم یا آبمیوه خنک،چاره رفع عطش و خستگی تان است.بنابراین شما به یک محصول با کیفیت نیاز دارید که چند ساعت دمای نوشیدنی تان را به خوبی حفظ کند.

 

نحوه ساخت فلاسک:

میتوان گفت که شباهت زیادی به پنجره های دوجداره دارد.دیواره بدنه آن از دو یا چند لایه تشکیل میشود.در بین این لایه ها یا دیواره ها خلاء بوده یا با مواد عایق مانند فوم پر شده است.این لایه ها به عنوان عایق حرارتی عمل میکنند.

هرچقدر خلاء کیفیت بهتری داشته و از مولکولهای هوای کمتری تشکیل شده باشد،انتقال حرارت کمتر صورت میگیرد.در نتیجه عایق حرارتی بهتری خواهد بود و دمای نوشیدنی را برای مدت بیشتری ثابت نگه میدارد.

مزیت چند لایه بودن:

مزیت چند لایه بودن این محصول،عدم تعریق در صورت وجود نوشیدنی سرد در آن است.فلاسکهای عایق دار حداقل به مدت ۴ ساعت و حداکثر ۲۴ ساعت دمای نوشیدنی تان را حفظ میکنند.

 

فلاسک های کوهنوردی:

این مدل از چندین لایه عایق تشکیل شده،مدت زمان بیشتری(گاها بیش از ۲۴ ساعت) دما را حفظ میکنند.بر همین اساس قیمت بالاتری داشته و گرانتر هستند.

فلاسک کوهنوردی

نکاتی که در هنگام خرید فلاسک باید در نظر بگیرید:

۱.جنس بدنه:

بدنه معمولا از موادی نظیر پلاستیک و یا استیل تولید میشود.یکی از رایج ترین جنس های بدنه به دلیل مقاومت در برابر ضربه و عدم انتقال حرارت،استیل ضدزنگ میباشد.

۲.ظرفیت:

ظرفیت یا گنجایش بدون شک یکی از مهم ترین فاکتورها در انتخاب فلاسک است.ظرفیتی که انتخاب میکنید مستقیما به میزان مصرف شخصی تان وابسته است.

اگر قرار است آن را برای مسافرت یا گردش خانوادگی استفاده کنید،از تعداد افراد و میزان مصرف غافل نشوید.هرچه ظرفیت آن بیشتر باشد،طبیعتا وزن بیشتری داشته و سنگین تر خواهد بود.

۳.نوع عایق:

عایق بدنه اصلی ترین عامل در حفظ حرارت و گرمای نوشیدنی داخل فلاسک است.بنابراین شاید مهم ترین نکته ای که در هنگام خرید نباید از آن غافل شد،نوع عایق باشد.

هرچه محصول منتخب شما کیفیت بالاتری داشته باشد،مدت زمان طولانی تری دمای نوشیدنی تان را حفظ خواهد کرد.

۴.انواع درب:

کاربردی ترین ویژگی درب،محکم بودن به منظور جلوگیری از انتقال حرارت و نشتی مایعات از محل درب میباشد.برخی از درب ها دارای لوله های کوچکی نظیر نی هستند که موجب سهولت در  آشامیدن میشوند.

درب پیچی:

عملکرد بهتری در حفظ دمای نوشیدنی نسبت به سایر درب ها دارد.

درب فشاری:

نیاز به باز کردن ندارد و تنها با فشردن یک دکمه میتوانید نوشیدنی تان را سرو کنید.طبیعتا این مدل در مقایسه با مدل درب پیچی زمان کمتری دما را ثابت نگه میدارند.

درب سوپاپی:

مانند مدل درب پیچی عملکرد خوبی در حفظ دمای نوشیدنی دارند.اما در صورت ضربه خوردن یا آسیب دیدن،متاسفانه شما مجبور به تعویض فلاسک خواهید شد.

درب لیوانی:

درب برخی مدلها دارای یک لیوان برای نوشیدن است.بهتر است به منظور ممانعت از انتقال حرارت نوشیدنی،جنس لیوان با جنس بدنه یکسان باشد.

فلاسک درب لیوانی

۵.دهانه:

اندازه دهانه فلاسک باید به گونه ای باشد که به راحتی نوشیدنی یا تکه های یخ را در آن بریزید.

۶.صافی دمنوش:

برخی مدلها دارای صافی برای تهیه دمنوش هستند که بر روی دهانه یا گاها درب آنها قرار میگیرد.این صافی شما را از لیوان و قوری برای تهیه دمنوش بی نیاز خواهد کرد.

۷.کیف یا بند نگهدارنده:

برخی مدلها معمولا یک کیف پارچه ای به جهت سهولت در حمل و نقل و حفاظت از بدنه دارند.به خصوص اگر شیشه ای باشند یا قرار باشد برای مسافرت به کار روند.

در بعضی از آنها یک بند تعبیه شده تا با قرار گرفتن دور مچ حمل محصول را راحت تر کند.

۸.قابلیت شستشو:

فضای داخل تمام مدلهای استیل ضد زنگ به راحتی و با یک برس تمیز میشود.برای شستن بدنه نیز میتوان از یک برس نرم استفاده کرد تا خط و خش روی آن ایجاد نشود.از این رو ترجیحا آن را با دست بشویید و از ماشین ظرفشویی استفاده نکنید.

۹.برند و شرکت سازنده:

بهتر است محصولی بخرید که تا حدودی شناخته شده بوده و متفرقه نباشد.البته ناگفته نماند که بهترین مدلها آمریکایی و آلمانی هستند که متاسفانه قیمت بسیار بالایی دارند.

۱۰.قیمت:

فلاسکها بر اساس کیفیت،برند و مواد بکار رفته در ساخت مانند نوع استیل،حجم،جنس بدنه و محفظه داخلی قیمتهای متفاوتی دارند.

۱۱.گارانتی و تعویض قطعات:

سعی کنید اولویتتان در خرید،محصولی دارای حداقل ۱ سال گارانتی و امکان تعویض قطعاتی نظیر درب باشد.

نظر کاربران:

اگر آنلاین خرید میکنید بهتر است که نظر سایر کاربران را در مورد محصول مورد نظرتان با دقت مطالعه کنید.سپس تصمیم قطعی را اتخاذ کنید.

فلاسک سفری

انواع فلاسکها:

۱.دسته دار  ۲.لیوان دار  ۳.فندکی خودرو  ۴.غذا

دسته دار:

دسته فلاسک بسته به جنس بدنه میتواند از جنس استیل و یا پلاستیک باشد.کاربرد مدل دسته دار به جهت سهولت نگه داشتن و در دست گرفتن آن است.میتوان گفت تقریبا همه مدلهایی که به صورت پارچی و یا کلمن هستند،از این ویژگی برخوردارند.طبیعتا نیاز به دسته در مدلهای بزرگتر با گنجایش بیشتر به جهت سنگین بودن،به وضوح احساس میشود.

 

لیوان دار:

این مدل غالبا به شکل استوانه و از جنس استیل بوده،درب آن به صورت یک لیوان طراحی شده است.شما میتوانید از این لیوان به منظور سرو نوشیدنی تان مانند ماگ استفاده کنید.

 

فندکی خودرو:

این مدل مخصوص خودرو طراحی شده،بسیار کاربردی و استفاده از آن آسان است.برای انواع خودرو مناسب بوده و غالبا جنس بدنه آن استیل و دسته آن پلاستیک است.درب آن معمولا ضد چکه و نشتی است.این محصول با وصل شدن به فندک خودرو آب یا مایع داخلش را گرم میکند.

 

مخصوص غذا:

اگر میخواهید برای گرم نگهداشتن غذا از فلاسک استفاده کنید،فلاسک غذا به جهت داشتن دهانه بزرگتر انتخاب خوبی است.

غالبا درب مدلهای مناسب سوپ و غذا طوری طراحی میشود که بتوان از آن برای سرو غذا هم استفاده کرد.ممکن است دیده باشید که برخی از آنها قاشق تاشو هم دارند.

جنس فلاسک غذا چه باشد؟

فلاسک پلاستیکی ارزان قیمت است اما هرگز نمیتواند به اندازه استیل غذا را گرم نگه دارد.علاوه بر آن احتمال شکستنش زیاد است.فلاسک فلزی گرانتر بوده و در عین حال دوام بیشتری دارد.به علاوه راحت تر تمیز شده و دما را بیشتر حفظ میکند.بنابراین در دراز مدت به صرفه تر است.

چند ساعت دمای غذا را حفظ کند؟

بدون شک توانایی محصول در حفظ دما یک نکته بسیار مهم در خرید آن است.این مدت میتواند بین ۴ تا ۵ ساعت یا حتی ۱۲ تا ۱۵ ساعت باشد.اگر آن را برای یک وعده و محل کارتان میخواهید،گرم نگهداشتن چهار پنج ساعته نیازتان را مرتفع خواهد کرد.

گنجایش آن چقدر باید باشد؟

گنجایش فلاسک غذا معمولا بین ۳۰۰ تا  ۷۰۰ میلی لیتر و یا بیشتر میباشد.در نظر بگیرید که آن را برای چند وعده و چند نفر قرار است استفاده کنید.بر همین اساس محصولی با ظرفیت مناسب تهیه کنید.

مدل های فلاسک استیلفلاسک داخل شیشه

 

مقایسه فلاسک مخزن شیشه ای با استیل و پلاستیک:

 

مزایای فلاسک شیشه ای:

به جهت بهداشت و سهولت تمیز کردن،گزینه مناسبی است.به علاوه بو را به خود جذب نمیکند و برای نگهداری مواد ترش و مواد غذایی دیگر انتخاب خوبی است.

وزن آن نسبت به استیل کمتر است.نوع شیشه ای مدت زمان بیشتری دمای مایعات را حفظ میکند.

معایب:

در صورت تغییر ناگهانی دما،احتمال شکستن شیشه وجود دارد.گاها برای پیدا کردن شیشه متناسب به خصوص در مدلهای قدیمی دچار مشکل خواهید شد.

 

 مزایای فلاسک استیل:

استیل ضد زنگ بکار رفته در این مدل موجب عمر و دوام آن میشود.بر اثر ضربه نمیشکند و فقط ممکن است فرو رفتگی در بدنه ایجاد شود.این نوع فلاسکها علاوه بر مقاومت بالا در مقابل شوک حرارتی،ظاهری زیبا دارند.

مزیت دیگر مدل استیل،ضدزنگ بودن آن است که غیر سمی بوده و از تغییر طعم نوشیدنی جلوگیری میکند.وزن آن بیشتر از شیشه ای و پلاستیکی بوده و از این رو انتخاب مناسبی برای محیط کار نیست.

معایب:

اگر ضربه شدیدی به آن وارد شود،خاصیت عایق بودن خود را از دست میدهد.بنابراین گاز آن خارج میشود و قابل تعمیر نیست.هنگام خرید توجه داشته باشید که بوی خاصی ندهد زیرا نشانه بی کیفیت بودن مواد سازنده آن است.

 

مزایای فلاسک پلاستیکی:

در حال حاضر فلاسکهای پلاستیکی با وزن پایین طراحی میشوند که موجب سهولت حمل و نقل برای افراد میشود.

معایب:

این مدلها در اثر ضربه آسیب دیده و احتمال نشتی در آنها بسیار بالاست.

 

فلاسک دوقلو:

مدل دوقلو دارای دو مخزن مجزا بوده و مانند فلاسکهای ساده،محفظه ای از جنس شیشه یا استیل دارد.در این نوع فلاسکها گنجایش،غالبا به طور یکسان بین دو مخزن تقسیم میشود.کاربرد بیشتر آنها در پیک نیک،گردش دسته جمعی و یا سفرهای طولانی مشهود است.بسته به جنس محفظه میتوانید در یکی از مخزنها نوشیدنی سرد و در دیگری یا هردو نوشیدنی گرم بریزید.اگر آن را برای چندین نفر و نوشیدنی گرم استفاده میکنید،در یک مخزن چای و در دیگری آب جوش بریزید.

فلاسک دوقلو

 

هنگام استفاده از فلاسک به چه نکاتی باید توجه کنید؟

۱.درب آن را کاملا محکم کنید.  ۲.بیش از حد آن را پر نکنید.  ۳.داخل ماشین ظرفشویی قرار ندهید.  ۴.برای نگهداری نوشیدنیهای گازدار استفاده نکنید.  ۵.کنار اجاق گاز قرار ندهید.  ۶.فلاسک پر از مایعات داغ را دور از دسترس کودکان قرار دهید.  ۷.ترجیحا برای شستن آن از مواد شیمیایی استفاده نکنید.

 

محبوبترین و شناخته شده ترین برندهای فلاسک کدامند؟

۱.پیکوک(طاووس نشان)  ۲.زوجیروشی(فیل نشان قدیمی)  ۳.یونیک  ۴.ترموس

 

جمع بندی:

در خرید یک مدل کاربردی ابتدا نوع مصرف را در نظر بگیرید تا ظرفیت متناسب با نیازتان را پیدا کنید.بر همین اساس تصمیم بگیرید که محفظه داخلی آن شیشه ای باشد یا فلزی!

اگر میخواهید به سفر طولانی یا کوهنوردی بروید،قطعا مدل فلزی مناسبترین گزینه برای شما خواهد بود.

برای دیدن گروه فلاسک سایت خشکده اینجا کلیک کنید.

برای دیدن گروه تراول ماگ خشکده اینجا کلیک کنید.

فلاسک استیلفلاسک داخل شیشه ای

تراول ماگماگ کوهنوردی

ماگ کوهنوردیتراول ماگ

تراول ماگ دکمه دارتراول ماگ مدل فشیون

1 در مورد “۱۱ فاکتور مهم و کلیدی که قبل از خرید فلاسک باید بدانید کدامند؟”

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا