کیسه وکیوم

کیسه وکیوم را در چه صورت نباید بیش از یک بار استفاده کرد؟

کیسه وکیوم چیست؟

کیسه وکیوم یا کیسه خلاء یک محفظه پلاستیکی است که از جنس PVC ساخته میشود.

این کیسه از یک سمت(انتهایی) بسته بوده و از سمت دیگر آن که به صورت زیپ میباشد به عنوان درب استفاده میشود.

در واقع زیپ های پلاستیکی از نفوذ رطوبت و گرد و غبار به داخل این کیسه ها و محتویات آنها جلوگیری میکند.

کیسه وکیوم

 

شکل ظاهری کیسه وکیوم چگونه است؟

روی این کیسه قسمتی به عنوان درپوش تعبیه شده که به منظور تخلیه کامل هوای داخل کیسه از آن استفاده میشود.

در واقع با انجام این کار تمامی لباسها یا وسایل داخل کیسه کاملا به هم چسبیده و فضای بسیار کمتری اشغال میکنند.

کیسه وکیوم

 

انواع کیسه وکیوم از نظر اندازه کدامند؟

۱. ۷۰*۶۰سانتی متر:

این کیسه ها اندازه کوچکی داشته و برای نگهداری و حمل و نقل لباسهای کم حجم بکار میروند.پس از قرار دادن لباسها داخل این کیسه ها و تخلیه هوای آنها میتوان بدون نیاز به فضای زیاد،لباسها را داخل چمدان قرار داد.

۲. ۸۰*۱۰۰سانتی متر:

از کیسه هایی با این اندازه معمولا برای قرار دادن انواع تشک و پتو استفاده میشود.

۳. ۱۱۰*۱۰۰سانتی متر:

این کیسه ها برای نگهداری پتوهای دو نفره و وسایل خواب نظیر روتختی های بزرگ مناسب هستند.

کیسه وکیوم

۴. ۱۰۵*۷۰سانتی متر:

این کیسه ها برای نگهداری لباسهای بزرگ که در کمدهایتان فضای زیادی  اشغال میکنند نظیر کت و شلوار،کاپشن و لباس شب انتخاب مناسبی هستند.

۵. ۲۵*۱۷سانتی متر:

به طور معمول از کیسه های وکیوم با این اندازه برای بسته بندی و نگهداری مواد غذایی و خوراکی استفاده میشود.

البته مواد غذایی را بسته به حجم آنها داخل کیسه هایی با اندازه های مختلف میتوان نگهداری کرد.معمولا برای بسته بندی کردن گوشت،مرغ،سوسیس،کالباس،حبوبات و … به منظور جلوگیری از فاسد شدن آنها از کیسه وکیوم استفاده میشود.

زیرا با استفاده از کیسه وکیوم از ایجاد اکسیژن کافی برای رشد و نمو میکروبها داخل مواد غذایی جلوگیری خواهد شد.

کیسه وکیوم 

 

آیا کیسه های وکیوم یکبار مصرف هستند؟

خیر،این کیسه ها را به راحتی میتوان چندین بار استفاده کرد.به علاوه این کیسه ها قابل تمیز کردن و شستشو بوده و میتوان دوباره از آنها برای نگهداری لوازم مختلف استفاده کرد.

البته باید بدانید کیسه های وکیومی که برای نگهداری مواد غذایی و گوشت و مرغ بکار میروند بهتر است تنها یکبار مورد استفاده قرار بگیرند.زیرا این مواد حاوی باکتریهای مضری هستند که ممکن است حتی پس از شستشو نیز به خوبی تمیز نشده و به مواد غذایی بعدی منتقل شوند.

کیسه وکیوم 

 

استفاده از کیسه وکیوم سخت است یا آسان؟

استفاده از این کیسه ها بسیار ساده است.به گونه ای که حتی در صورت نداشتن دستگاههای خاص برای تخلیه و مکش هوای داخل آنها میتوان از جاروبرقی استفاده کرد.

 

کیسه وکیوم چه معایبی دارد؟

۱.کاهش کیفیت لباسها:

ممکن است در اثر استفاده از این کیسه ها کیفیت برخی از اقلام داخل آنها کاهش پیدا کند.رختخوابهای حاوی پر یا کاپشنهای حاوی پشم شیشه یا لباسهای چرمی با قرار گرفتن تحت فشار برای مدت زیاد حالت اولیه خود را از دست میدهند.

البته میتوان به منظور جلوگیری از ایجاد مشکل هر از گاهی لباسها را از داخل کیسه خارج کرده و آنها را در فضای محیط قرار دهید.

۲.قیمت بالا:

این نوع کیسه ها در مقایسه با کیسه های پلاستیکی معمولی قیمت بالایی دارند.البته بدیهی است که کیسه های پلاستیکی معمولی نمیتوانند حجم لباسها و رختخوابهایتان را کاهش داده و از اشغال فضای زیاد جلوگیری کنند.

همچنین نمیتوانند مانع از نفوذ باکتریها و گرد و غبار به داخل وسایل شما شوند.بنابراین گرانتر بودن کیسه های وکیوم نسبت به کیسه های معمولی به راحتی قابل توجیه است.

کیسه وکیوم

 

از کیسه وکیوم برای نگهداری چه وسایلی میتوان استفاده کرد؟

با استفاده از این کیسه ها هوای داخل پوشاک،ملحفه،بالش،لحاف و حوله که فضای زیادی اشغال میکنند را میتوان به راحتی خارج کرد.

بنابراین حجم آنها به مقدار قابل توجهی کاهش می یابد.همچنین لباسها و وسایل از نفوذ گرد و غبار و رطوبت در امان می مانند و فضای آزاد بیشتری برایتان در دسترس خواهد بود.

برای نگهداری امن لوازم حساس به رطوبت چه باید کرد؟

کیسه وکیوم با قابلیت ممانعت در برابر نفوذ رطوبت،محافظ خوب و مناسبی برای نگهداری مدارک کاغذی و قطعات الکترونیکی حساس به رطوبت میباشد.

به این ترتیب میتوانید این لوازم را برای مدت طولانی و بدون نگرانی از کاهش کیفیت آنها نگهداری کنید.

کیسه وکیوم

 

نحوه استفاده از کیسه وکیوم چگونه است؟

ابتدا زیپ کیسه را باز  کرده،لباس و اقلام مورد نظرتان را به صورت مرتب داخل آن بچینید.سپس زیپ کیسه را کاملا ببندید و در نهایت هوای کیسه را به کمک جارو برقی تخلیه کنید.

برای اینکار باید درب دریچه بالایی کیسه وکیوم را باز کرده و لوله جارو برقی را درون آن قرار دهید.پس از برداشتن لوله به سرعت درب دریچه را ببندید تا هیچ هوایی مجددا درون وسایل نرود.

اگر اندازه کیسه کوچک است و به جارو برقی دسترسی ندارید میتوانید از طریق رول کردن کیسه با دست هوای داخل آن را تخلیه کنید.

هرچه زودتر درب دریچه را ببندید حجم کیسه وکیوم کمتر خواهد شد.

طریقه استفاده از کیسه وکیوم

 

آیا کیسه های وکیوم ضد آب هستند؟

این کیسه ها اگر به درستی بسته شوند چه شامل مواد غذایی و چه غیر خوراکی باشند ضد آب هستند.

 

وکیوم ایجاد شده در این نوع کیسه ها تا چه مدت ماندگار است؟

تا زمانی که کیسه در وضعیت مناسب و به دور از نور خورشید قرار گیرد میتواند حتی تا یک سال یا بیشتر دوام بیاورد.اما قرار گرفتن آن در معرض نور خورشید باعث سریعتر خراب شدن و از بین رفتن آن خواهد شد!

چه اقلامی را نباید داخل کیسه وکیوم نگهداری کرد؟

وسایلی نظیر لباسهای چرمی یا حاوی پشم و پر را نباید داخل این کیسه ها نگهداری کنید.زیرا فشرده سازی شدید این لوازم ممکن است منجر به ایحاد چین و چروک دائمی در آنها شود!

کیسه وکیوم

 

کاربردهای کیسه وکیوم کدامند؟

از این کیسه ها در بسته بندی لباس،رختخواب،بسته بندی مواد غذایی حساس و … استفاده میشود.

همچنین در صنایع بسته بندی،بیمارستانها،دستگاههای چاپخانه ها،طلاسازی،مراکز حجامت،آزمایشگاهها و … از این کیسه ها استفاده میشود.

 

سه مزیت مهم کیسه وکیوم چیست؟

۱.کاهش حجم لباس،رختخواب و … تا  ۷۵ درصد حجم اولیه آنها

۲.جلوگیری از نفوذ حشرات،گرد و غبار،باکتری،میکروب و رطوبت

۳.جلوگیری از بو گرفتن لوازم داخل کیسه

کیسه وکیوم

 

انواع کیسه وکیوم از نظر جنس کدامند؟

۱.شفاف:

این نوع کیسه ها از نایلون های شفاف ساخته میشوند.برای بسته بندی محصولاتی که برخورد نور خورشید مشکلی در آنها ایجاد نمیکند مورد استفاده قرار میگیرند.

۲.چاپی:

کیسه وکیوم چاپی معمولا برای انجام تبلیغات و چاپ طرح یا لوگوی یک شرکت یا سازمان مورد استفاده قرار میگیرد.یک برند یا سازمان خاص محصولات و اقلام خود را داخل کیسه های وکیوم با کیفیت و دارای چاپهای مختص یک برند قرار میدهد.با این کار برند مربوطه به خوبی معرفی خواهد شد.

۳.متالایز:

این نوع کیسه ها از جنس پلی آمید ساخته میشوند.این نایلونها ضخامتی حدود ۹۰ تا ۱۳۰ میکرون داشته و ۳ لایه هستند.کیسه های متالایز شده لایه نازکی از جنس فلز دارند و یک طرف آنها مانند فویلهای آلومینیومی براق است.

بعضی از این کیسه ها یک روی شفاف و یک روی متالایز دارند که لوگوی برند مربوطه روی آن قرار میگیرد.

کیسه وکیوم

 

کیسه های وکیوم متالایز با دو روی مات چه کاربردی دارند؟

از این نوع کیسه ها برای نگهداری مواد غذایی که نباید در معرض نور قرار  بگیرند استفاده میشود.

 

چه عواملی در تعیین قیمت کیسه وکیوم تاثیرگذارند؟

قیمت کیسه وکیوم بسته به اندازه و ابعاد،جنس نایلون و پلاستیک بکار رفته در ساخت،برند تولید کننده،کیفیت و … متفاوت است.

اگر کیسه ای که خریداری میکنید از جنس PVC و با رنگ شفاف باشد،ماندگاری آن بیشتر بوده و طبیعتا قیمت گرانتری خواهد داشت.به علاوه بدیهی است که هرچه ابعاد این کیسه ها بزرگتر باشد قیمت آنها نیز بالاتر خواهد بود.

کیسه وکیوم

 

مزایای کیسه وکیوم کدامند؟

۱.تخلیه هوای داخل لباسها و رختخوابها:

با استفاده از این نوع کیسه ها تا ۸۰ درصد از حجم لباسها و رختخوابها کاسته میشود.زیرا هوای داخل کیسه به صورت کامل مکش میشود.

۲.محافظت از لباسها و …:

اگر رختخوابها بدون پوشش مناسب داخل کمد قرار بگیرند ممکن است موریانه یا بید به آنها حمله کند.همچنین ممکن است رطوبت و گرد و غبار به رختخوابها نفوذ کرده و رختخوابها کپک زده و بوی بد بگیرند.استفاده از کیسه وکیوم از بروز این مشکلات جلوگیری میکند.

۳.انعطاف پذیری:

این کیسه ها به دلیل ساخته شدن از جنس PVC انعطاف پذیری بسیار بالایی دارند.بنابراین حتی با قرار دادن وسایل بزرگ نظیر رختخواب تَرَک نمیخورند و سوراخ نمیشوند.

البته دقت داشته باشید که لوازم تیز و بُرنده را داخل این نوع کیسه ها قرار ندهید.ممکن است زیپ لباس نیز به علت وارد شدن فشار زیاد،باعث سوراخ شدن کیسه های وکیوم شود.

کیسه وکیوم

۴.امکان استفاده مجدد:

کیسه های وکیوم چند بار مصرف هستند و پس از یک بار استفاده دور ریخته نمیشوند.همچنین قابل شستشو و آماده سازی برای استفاده مجدد و نگهداری البسه و انواع رختخواب میباشند.

۵.استفاده آسان:

برای استفاده از این کیسه ها حتما نیازی به داشتن دستگاههای مخصوص برای مکش هوای داخل آنها ندارید.بلکه به راحتی میتوان عمل تخلیه هوا را به کمک جارو برقی نیز انجام داد.

 

 

کیسه وکیوم

 

چگونه میتوان به خوبی از کیسه وکیوم نگهداری کرد؟

۱.اگر از رول های وکیوم استفاده میکنید هرگز آنها را روی هم انبار نکرده و بیشتر از حد نیازتان خریداری نکنید.زیرا اگر این نایلونها برای مدت زیادی بی استفاده بمانند دچار تغییر شکل شده و خاصیت خود را از دست می دهند.

۲.نایلونهای وکیوم جنس پلاستیک حساسی دارند بنابراین باید در مراقبت از آنها دقت کافی داشته باشید.

۳.حتی الامکان این کیسه ها را در معرض رطوبت و نور خورشید قرار ندهید.زیرا به شدت آسیب پذیر بوده و حتی ممکن است دچار سوختگی یا ذوب شدگی شوند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا