سیخ کباب

سیخ کباب استیل در مقایسه با سیخ آلومینیومی چه مزایایی دارد؟

سیخ کباب چیست؟

سیخ کباب ابزاری کشیده و باریک از جنس فلز یا چوب می باشد.این وسیله برای کباب کردن انواع گوشت،مرغ،ماهی و … روی آتش یا منقل بکار می رود.

سیخ کباب

 

شکل ظاهری سیخ کباب چگونه است؟

سیخ ها را به منظور راحت فرو رفتن در مواد غذایی مورد نظر به صورت نوک تیز میسازند.

سیخ های چوبی معمولا از چوب بامبو یا صنوبر ساخته می شوند.سیخ های فلزی معمولا از استیل ضد زنگ یا آلومینیوم ساخته شده و به شکل مفتول یا کمی پهن تر میباشند.

ممکن است به منظور جلوگیری از داغ شدن فلز و سوختن دستانتان یک دسته پلاستیکی یا چوبی برای سیخ های فلزی طراحی شود.

سیخ کباب با دسته پلاستیکی

 

خرید و استفاده از سیخ کباب چه ضرورتی دارد؟

زمانی که مواد غذایی مانند گوشت را کباب میکنید ارزش غذایی آنها بیشتر حفظ میشود.بنابراین اگر گاهی اوقات خصوصا در تعطیلات فرصت آشپزی ندارید میتوانید به راحتی با استفاده از سیخ،کباب درست کرده و میل کنید.

 

انواع سیخ کباب از نظر جنس کدامند؟

۱.استیل:

سیخ هایی از جنس استیل تبادل دمایی کمتری دارند یعنی حتی اگر دسته آنها از جنس چوب یا پلاستیک نباشد کمتر داغ میشود.به علاوه استیل یک فلز مقاوم و ضد زنگ است و به راحتی قابل تمیز کردن میباشد.

نوک تیز این محصول کمک زیادی در وارد کردن آنها به بافت گوشت،مرغ و ماهی خواهد کرد.شاید بتوان گفت تنها ایراد این نوع سیخ کباب،قیمت بالای آن است.

سیخهای استیل در انواع مات و براق در بازار موجودند و کباب پس از آماده شدن به آنها نمیچسبد و به راحتی جدا میشود.

این محصول در برابر حرارت مقاوم است بنابراین کباب ها سریع نمیسوزند و به خوبی مغز پخت میشوند.

سیخ کباب استیل

۲.گالوانیزه:

این مدل تا حدود زیادی به مدل استیل شباهت دارد و نوک تیزی دارد.در این مدل برخلاف سیخ کباب استیل،دسته های محصول داغ میشوند بنابراین باید از مدل دسته دار استفاده کنید تا دستانتان نسوزد.این محصول قیمت ارزان و مناسبی دارد.

سیخ گالوانیزه

۳.آلومینیوم:

آلومینیوم نیز مانند استیل یک فلز سبک و ضد زنگ است بنابراین انتخاب خوبی برای استفاده در مسافرت میباشد.

ایرادهای این محصول:

۱.نوک آنها اصلا تیز نمیشود و در صورت تیز شدن به سرعت کند خواهد شد.از این رو غالبا از این نوع سیخ کباب برای درست کردن کباب کوبیده استفاده میشود.

۲.مقاومت کمی دارد و ممکن است به راحتی کج شود.

۳.تبادل دمایی بالایی داشته و دسته آن به سرعت داغ میشود.

سیخ آلومینیوم

۴.چوبی:

از سیخ کباب چوبی معمولا برای تهیه جوجه کباب استفاده میشود.این سیخ ها اندازه کوچک و وزن کمی دارند بنابراین برای استفاده در سفر و پیک نیک گزینه مناسبی هستند.

معمولا به دلیل اندازه کوچکی که دارند به تعداد زیادی از آنها نیاز خواهید داشت.قیمت آنها نیز مناسب است اما شستشوی آنها ساده و راحت نیست.

سیخ چوبی

گاهی اوقات ممکن است مجبور شوید در صورت کثیف شدن سیخ آن را دور بریزید.امروزه در مجالس و مهمانی ها از سیخ چوبی برای تزئین و قرار دادن تکه های میوه استفاده میشود.

معمولا سیخ های متصل به میوه را درون ظروف استوانه ای یا سینی های سِرو قرار میدهند.به علاوه میتوان از سیخ چوبی برای آب پز یا سرخ کردن موادی مانند میگو و … نیز استفاده کرد.

سیخ چوبی میوه

چگونه میتوان از سیخ چوبی به درستی مراقبت کرد؟

۱.به منظور جلوگیری از خشک شدن سیخهای چوبی اگر به صورت مداوم از آنها استفاده میکنید بهتر است به سطح آنها روغن بزنید.با این کار مقاومت محصول افزایش یافته و عمر آن طولانی خواهد شد.

روغن زیتون برای این کار گزینه مناسبی است اما اگر در دسترس نبود میتوانید از روغن خوراکی نیز استفاده کنید.

۲.ابتدا از تمیز و خشک بودن سیخ چوبی اطمینان حاصل کرده و سپس آن را با روغن مناسب چرب کنید.

۳.قبل از هر بار استفاده از سیخ کباب چوبی ابتدا آن را با آب گرم و مایع ظرفشویی بشویید.اما هرگز سیخ را به مدت طولانی در آب نخیسانید زیرا دوام آن کاهش می یابد.

۴.از سایزهای کوچک این محصول میتوانید برای تهیه کباب تابه ای استفاده کنید.در این صورت سیخ ها مستقیما در معرض شعله اجاق گاز و حرارت قرار نگرفته و آسیب نخواهند دید.

۵.در صورت استفاده از سیخ چوبی کوچک درون تابه نیازی به استفاده از منقل و باربیکیو نبوده و آسیبی به تابه وارد نمیشود.

۶.اگر از مدلهای پهنتر برای تهیه کباب کوبیده داخل تابه استفاده شود نگرانی از بابت ریختن یا جدا شدن گوشت از سیخ وجود ندارد.بنابراین شما نیازی به داشتن مهارت خاص در تهیه کباب کوبیده نخواهید داشت!

۷.اگر در تهیه سیخ کباب چوبی از چوب صنوبر استفاده شود قابلیت شستشو و چندین بار استفاده را خواهد داشت.

سیخ چوبی

 

استفاده از سیخ کباب چه مزایایی دارد؟

۱.با استفاده از سیخ فاصله ای ایمن بین شعله آتش و دستانتان ایجاد میشود که مانع از سوختن دستانتان هنگام کباب کردن خواهد شد.

۲.قیمت این محصول در مقایسه با سایر ابزار آشپزی مناسبتر بوده و نیز سرعت پخت غذا را افزایش میدهد.

۳.جنس بدنه انواع مختلف سیخ کباب معمولا به سادگی قابل شستشو بوده و میتوان مواد غذایی چسبیده به آنها را به راحتی جدا کرد.

۴.به کمک این محصول مواد غذایی با قرار گرفتن در فاصله مشخصی از آتش به خوبی مغز پخت میشوند.از این رو شما میتوانید آنها را بدون سوختن دست جابجا کنید.

سیخ کباب فلزی

 

چگونه میتوان ضد زنگ بودن سیخ ها را تشخیص داد؟

برای این کار میتوان از یک آهنربا استفاده کرد.بدین طریق که اگر آهنربا به بدنه سیخ بچسبد به معنای استفاده از فلز آهن در ساختار محصول و احتمال زنگ زدگی آن میباشد.

اما اگر آهنربا و سیخ به یکدیگر جذب و متصل نشوند خیالتان از بابت ضد زنگ بودن محصول آسوده خواهد بود.

توجه داشته باشید که برای تهیه انواع کباب ها به سیخ های کباب متفاوتی نیاز خواهید داشت.بدین معنی که برای هر نوع کباب سیخ مخصوصی وجود دارد.

بنابراین استفاده از سیخ کباب نامناسب ممکن است موجب سوختن یا خراب شدن کباب شود.

سیخ کباب استیل ضد زنگ

 

انواع سیخ کباب از نظر کاربرد کدامند؟

۱.سیخ کباب کوبیده:

این مدل از نظر اندازه کمی پهن تر از سیخ جوجه کباب می باشد.این محصول معمولا از جنس فلزی(آلومینیوم) بوده و نوک آن چندان تیز نیست.

اگر سیخی که از آن استفاده میکنید نو باشد امکان جدا شدن گوشت از آن بیشتر خواهد بود.بهتر است برای جلوگیری از این اتفاق سیخ خالی را یک بار قبل از اولین استفاده روی حرارت و شعله قرار دهید.

به علاوه به خاطر داشته باشید که قبل از چسباندن گوشت به سیخ حتما سیخ و دستانتان را با آب سرد خیس کنید.

بر همین اساس بهتر است از مایه گوشت سرد استفاده کنید تا به راحتی بتوانید آن را به فرم کباب کوبیده در آورید.

سیخ کباب پهن

راه های جلوگیری از ریختن کباب کوبیده از سیخ کدامند؟

۱.انتخاب گوشت مناسب:

یک آشپز حرفه ای باید برای تهیه یک کباب کوبیده فوق العاده از مخلوطی از گوشتها استفاده کند:

الف.استفاده از گوشت گوساله به تنهایی کباب را سفت و خشک میکند.

ب.استفاده از گوشت گوسفندی خالص باعث چرب شدن بیش از حد و ریختن کباب میشود.بنابراین بهتر است از ترکیب گوشت سر دست و گردن به همراه دنبه استفاده شود تا مایه یکدستی داشته باشیم.

به علاوه میتوان مقداری گوشت مرغ را نیز چرخ کرده و به این ترکیب اضافه کرد تا از ریختن کباب کوبیده جلوگیری شود.زیرا گوشت سفید چسبندگی بیشتری دارد.

۲.آماده کردن گوشت کبابی:

برای افزایش چسبندگی و جلوگیری از ریختن گوشت از سیخ باید آن را بیشتر(سه یا چهار بار) و ریزتر چرخ کنید.البته فراموش نکنید که ورز دادن زیاد و صحیح نیز تاثیر مشابهی خواهد داشت.

۳.انتخاب ادویه مناسب:

در تهیه این نوع کباب از نمک،فلفل سیاه،پودر سماق و پاپریکا استفاده کنید اما هرگز سراغ زردچوبه نروید.گوشت را یکبار دیگر پس از افزودن ادویه ها چرخ کنید تا گوشت به خوبی با ادویه ها مخلوط شده و مزه دار شود.

سیخ کباب کوبیده

۴.استفاده صحیح از پیاز:

بهتر است ابتدا پیازها را به خوبی پوره کنید.اگر اندازه آنها بزرگ باشد بافت کباب یکدست نخواهد شد و باعث میشود مواد کباب از سیخ جدا شود و بریزد.علاوه بر آن هنگام خوردن کباب کاملا زیر دندان احساس میشود و ناخوشایند است.

همچنین استفاده از پیاز سفید به دلیل ایجاد چسبندگی بیشتر در بافت گوشت گزینه مناسبتری نسبت به سایر انواع پیاز است.

نکته بسیار مهم در مورد پیاز این است که ابتدا باید آب آن را به خوبی گرفته و سپس به گوشت اضافه کرد.زیرا اگر پیاز آبدار باشد ترکیب کباب کوبیده شل شده و به سیخ نمیچسبد.

۵.بیات شدن گوشت:

بهتر است پس از آماده کردن مایه کباب کوبیده روی ظرف آن را سلفون کشیده و به مدت ۳ ساعت در یخچال استراحت دهید.زیرا هرچه گوشت سردتر باشد احتمال ریختن آن از سیخ کمتر میشود.

۶.استفاده از سیخ مناسب:

برای تهیه کباب کوبیده باید از سیخ پهن استفاده شود و بهتر است سیخ ها سرد باشند.اما اگر سیخ خیس باشد احتمال نچسبیدن گوشت و ریختن آن بسیار زیاد است.

سیخ پهن

۷.استفاده از مقدار گوشت کافی در هر سیخ:

به ازای هر سیخ البته بسته به اندازه و نوع سیخ از ۷۵ تا ۱۲۰ گرم گوشت استفاده کنید.ابتدا گوشت را به صورت گلوله در آورده و سپس آن را روی سیخ پهن کنید.

۸.درست سیخ گرفتن گوشت:

برای این کار از بالای سیخ شروع کنید و هر دو طرف گوشت را خوب فشار دهید تا به سیخ بچسبد.از فشار دادن گوشت در قسمت بالا و پایین سیخ به منظور جلوگیری از ریختن آن روی آتش نیز غافل نشوید.

پس از سیخ گرفتن گوشت،سیخ ها را به مدت یک ساعت داخل یخچال قرار دهید تا به خوبی فرم بگیرند.

۹.استفاده از حرارت مناسب:

هنگامی که سیخ ها را روی منقل قرار میدهید باید حرارت آن بالا باشد.

۱۰.استفاده از روش پخت صحیح:

سیخ های کباب را به طور منظم و با فاصله مناسب روی منقل قرار دهید و پشت و رو کنید.با این کار هر دو طرف کباب به خوبی میپزد و تَرَک برنمیدارد.به منظور مغز پخت شدن کبابها سرعت باد زدن منقل را رفته رفته کمتر کنید.

سیخ کباب

۲.سیخ جوجه کباب:

سیخ جوجه کباب نسبت به کباب کوبیده باریکتر بوده و نوک آن بسیار تیزتر است.از این سیخ میتوان برای کباب کردن گوشت،مرغ،ماهی،گوجه فرنگی،فلفل و جگر استفاده کرد.این محصول در جنسهای فلزی و چوبی تهیه شده و معمولا دسته مدلهای فلزی پوششی از جنس چوب یا پلاستیک دارد.

سیخ جوجه علاوه بر کباب کردن مرغ،مصارف زیاد دیگری نیز دارد که آن را نسبت به سیخ کباب کوبیده کارآمدتر خواهد کرد.

سیخ جوجه کباب

۳.سیخ کباب مناسب دل،جگر و قلوه:

این نوع مواد غذایی اندازه کوچکی دارند بنابراین باید برای کباب کردن آنها از سیخ های باریکتر به نام سیخ جگر استفاده شود.با استفاده از این سیخ ها نیز میتوان مواد دیگری مانند قارچ،فلفل و … نیز کباب کرد.

سیخ کباب باریک

 

۴.سیخ کباب دایره ای:

این نوع سیخ ها کاملا مناسب قرارگیری روی اجاق گازهای منزل تولید شده اند.با استفاده از این محصول دیگر نیازی به قرار دادن سیخ ها در چندین حالت به منظور پخته شدن همه مواد وجود نخواهد داشت.

ویژگی:

این نوع سیخ ها به دلیل کوتاه بودن به سرعت گرم میشوند.بنابراین فراموش نکنید که برای جلوگیری از سوختن دستانتان مدلهایی با دسته پارچه ای یا نمدی را خریداری کنید.

سیخ کباب دایره ای

 

چگونه میتوان از سیخ کباب به خوبی نگهداری کرد؟

۱.بلافاصله پس از پایان کار و سرد شدن سیخها آنها را به خوبی بشویید.زیرا اگر چربی به مدت زیاد روی سیخ بماند و کهنه شود پاک کردن آن کار دشواری خواهد بود.

۲.دقت کنید که هرگز سیخ کباب را خم نکنید و آن را برای کاری جز کباب کردن یا به عنوان انبر زغال بکار نبرید.زیرا در این صورت هرگز به فرم اولیه خود باز نمی گردد.

۳.سیخ ها را درون محفظه مخصوص خود قرار دهید.در غیر اینصورت ممکن است به دلیل تیز بودن آنها به دستانتان آسیب وارد شود.با این کار سیخ ها تمیز می مانند و گم نمیشوند.

۴.از قرار دادن سیخ ها در محیط مرطوب حتی در صورت ضد زنگ بودن آنها خودداری کنید.زیرا با این کار از طول عمر آنها کاسته میشود.

۵.اگر سیخ ها را داخل غلاف مخصوص قرار دهید حمل و نقل آنها نیز راحت تر خواهد بود.

کیف پارچه ای نگهدارنده سیخ کباب

 

هنگام خرید یک سیخ کباب مناسب به چه نکاتی باید توجه شود؟

۱.جنس:

سیخ کباب معمولا از جنس چوب یا فلز ساخته میشود.سیخ های فلزی یه ویژه استیل مقاوم تر بوده و به راحتی تمیز میشوند اما قیمت بالایی دارند.

سیخ آلومینیومی قیمت مناسبی دارد اما بیش از اندازه داغ میشود.معمولا سیخ کباب کوبیده از این جنس ساخته میشود.

۲.اندازه:

اگر از منقل بزرگ استفاده میکنید سیخ هایی با طول بلندتر انتخاب کنید تا به سرعت داغ نشوند و دستانتان را نسوزانند.

۳.نوع محصول:

سیخ کباب انواع متفاوتی دارد که باید بسته به نیاز خود و نوع کباب مد نظرتان مدل مناسب را انتخاب کنید.سیخ کوبیده معمولا پهن و فاقد نوک تیز است اما سیخ جوجه کباب نازکتر بوده و نوک تیزی دارد.

سیخ کباب باریک

۴.تعداد افراد:

باید سیخ را متناسب با تعداد افراد خانواده یا مهمانها و اندازه منقل انتخاب کنید.هرچه تعداد افراد بیشتر باشد طبیعتا به تعداد بیشتری سیخ نیاز خواهید داشت.در غیر این صورت زمان زیادی طول میکشد تا همه کبابها آماده شوند بنابراین غذایتان سرد و بیمزه میشود.

۵.برند محصول:

بهتر است سیخ کباب را از برندی معروف و شناخته شده انتخاب کنید که قبلا تست شده و امتحان خود را پس داده باشد.با این کار از اتلاف وقت و هزینه جلوگیری خواهد شد.

۶.عدم چسبندگی:

حتی الامکان مدلهایی را انتخاب کنید که خاصیت چسبندگی نداشته باشند تا گوشت و … پس از پخته شدن به راحتی قابل جداسازی باشد.یعنی به سیخ نچسبد و تکه تکه نشود.سیخ های استیل از این دسته اند.

 

سیخ کباب گوشت

۷.قیمت:

قیمت نقش مهمی در انتخاب محصول دارد.بنابراین ابتدا بودجه خود را مشخص کنید و با توجه به آن سعی کنید مدلی با بهترین کیفیت را خریداری نمایید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا