شعله پخش کن

شعله پخش کن استیل چه تفاوتی با مدلهای لعابی،تفلون و چدنی دارد؟

شعله پخش کن چیست؟

شعله پخش کن وسیله ای است که برای توزیع یکنواخت دما هنگام پخت غذا یا گرم نگه داشتن آن برای مدت طولانی بکار میرود.

شعله پخش کن

 

عملکرد شعله پخش کن چگونه است؟

این وسیله با قرار گرفتن روی سطح اجاق گاز گرما را به سطح خارجی قابلمه یا ظروف دیگر پخش میکند.بنابراین مانع از سوختن یا سر رفتن مواد غذایی میشود.

 

شکل ظاهری شعله پخش کن به چه صورت است؟

روی سطح این محصولِ دایره شکل محفظه و سوراخهایی وجود دارد که عمل انتشار و انتقال حرارت به داخل ظرف موردنظر را انجام میدهد.

در واقع میتوان گفت شعله پخش کن یک انتقال دهنده حرارت پر کاربرد و بی نظیر است.

 

شعله پخش کن

 

کاربردهای شعله پخش کن کدامند؟

۱.کمک به پخت ملایم و یکنواخت غذا و جا افتادن خورشت ها و غذاهای شل و آبکی

۲.کمک به تهیه ته دیگ عالی و خوشمزه و جلوگیری از سوختن آن با انتقال یکنواخت حرارت

۳.جلوگیری از ریختن و سر ریز شدن مایعات روی سطح اجاق گاز و در نتیجه جلوگیری از کثیف شدن گاز

۴.جلوگیری از قرار گرفتن مستقیم ظروف شیشه ای و کریستالی روی شعله گاز و در نتیجه جلوگیری از خطر و شکستن ظروف

۵.گرم نگه داشتن غذا به مدت طولانی

۶.دم کردن برنج

۷.گرم نگه داشتن نوشیدنی ها و مایعات مانند شیر،قهوه و …

شعله پخش کن

 

در صورت ریختن غذا و مایعات روی شعله پخش کن چگونه میتوان آن را تمیز کرد؟

برای تمیز کردن شعله پخش کن میتوان آب،آبلیمو و جوش شیرین را با هم مخلوط کرده و به صورت خمیر درآورد.سپس خمیر بدست آمده را روی سطح شعله پخش کن و به ویژه روی فسمتهای کثیف بریزید.

حداقل ۱۵ دقیقه صبر کنید و در نهایت محصول را با آب و اسفنج تمیز کنید.

 

طریقه استفاده از شعله پخش کن چگونه است؟

ابتدا هرگونه برچسب و مواد پلاستیکی را از روی محصول جدا کنید.سپس آن را روی شعله پخش کن قرار دهید و چند دقیقه زمان بدهید تا سینی محصول داغ شود.حالا حرارت گاز را کم کنید و اجازه دهید غذا یا مایعات مورد نظرتان با دمای ملایم بپزد یا گرم شود.

شعله پخش کن

 

مهمترین نکته هنگام استفاده از شعله پخش کن چیست؟

۱.هرگز آن را به صورت خیس روی حرارت قرار ندهید زیرا به سرعت بخار را جذب میکند.در نتیجه فضای آشپزخانه تان را پر از دود و گرد و غبار میکند.‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍

۲.هر بار پس از استفاده از این محصول آن را تمیز کنید و در صورت نیاز بشویید و خشک کنید.

۳.اگر مواد غذایی روی شعله پخش کن ریخته باشد بهتر است آن را تمیز کنید.پس از شستن و خشک کردن محصول،مجددا از آن استفاده کنید.  

۴.دقت کنید که روغن روی شعله پخش کن ریخته نشود زیرا در حین پخت منجر به آتش سوزی و سوختگی میشود.

۵.تا حد امکان از مدلهایی استفاده کنید که دستگیره آنها عایق مناسبی در برابر حرارت باشد و گرمای زیاد را تحمل کند.

شعله پخش کن با دسته تاشو

 

انواع شعله پخش کن از نظر جنس کدامند؟

‍۱.چدنی:

این محصول از جنس چدن ساخته شده و چدن آلیاژی مرکب از آهن،کربن و سیلیسیم میباشد.این محصول در برابر خوردگی و حرارت مقاوم بوده و یک رسانای حرارتی ضعیف است.اما با این وجود حرارت را در خود نگه داشته و آن را به طور یکنواختی پخش میکند.بنابراین محصولاتی از جنس چدن تغییر رنگ نمیدهند و زنگ نمیزنند.

راه تشخیص چدنی بودن محصول چیست؟

اگر محصول چدنی را نزدیک آهنربا ببرید به آن میچسبد و اگر از ارتفاع بلند به زمین بیفتد میشکند(له نمیشود!)

ممکن است شعله پخش کن چدنی شما دارای روکش تفلون باشد.اگر اینطور است دقت کنید که حتما آن را با ابر بشویید زیرا سیم ظرفشویی باعث ایجاد خراش و آسیب دیدن آن میشود.

شعله پخش کن چدنی

شعله پخش کن چدنی را چگونه میتوان تمیز کرد؟

۱.سرکه:

میتوان سرکه را روی سطح محصول به ویژه قسمتهای کثیفتر آن اسپری کرد.پس از گذشت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه باید با استفاده از یک پارچه تمیز آن را پاک کنید.

۲.آمونیاک:

محصول را در محلولی از آب و آمونیاک قرار داده و اجازه دهید به مدت ۲ الی ۳ ساعت خیس بخورد.سپس آن را از آب خارج کرده و با آب ولرم و مایع ظرفشویی بشویید.حالا آن را آبکشی کرده و قبل از استفاده مجدد حتما خشک کنید.

۳.جوش شیرین:

استفاده از جوش شیرین در مقایسه با آمونیاک خطر کمتری دارد.ابتدا سطح شعله پخش کن را با آب ولرم و مایع ظرفشویی بشویید تا اثری از چربی روی آن باقی نماند.سپس محلول غلیظی از آب و جوش شیرین تهیه کرده و محصول را حدودا به مدت ۲۰ دقیقه داخل آن قرار دهید.در انتها با استفاده از یک اسفنج نرم چربی های باقی مانده را پاک کرده و با آب ولرم شستشو دهید.

شعله پخش کن چدنی

۲.تفلون:

محصولاتی از جنس تفلون در واقع از جنس فلز آلومینیوم یا استیل با روکش پلی تترا فلور اتیلن هستند که باعث نچسب بودنشان میشود.در نتیجه مواد غذایی به راحتی از روی محصول تمیز شده و به آن نمیچسبد.

ایراد این مدل:

این محصول حرارت را به خوبی از خود عبور نمیدهد.همچنین اگر با شوینده قوی و اسکاچ زبر شسته شود دچار خط و خش شده و خاصیت نچسب بودن خود را از دست میدهد.

شعله پخش کن نچسب

۳.استیل:

استیل در واقع آلیاژی از فولاد بوده و از ترکیب فلزاتی نظیر آهن،نیکل و کروم تولید میشود.درصد کروم موجود در ترکیب این محصول باعث ضد زنگ بودن آن میشود.

مزایا:

۱.همانطور که میدانید محصولاتی از این جنس در برابر خوردگی بسیار مقاوم هستند.

۲.نیاز به مراقبت خاصی ندارند.

۳.درخشش بالا و جلوه ظاهری زیبایی دارند.

شعله پخش کن استیل ضد زنگ

۴.لعابی:

این محصول برای قرار گرفتن زیر قابلمه های تفلون و سرامیک گزینه مناسبی است.برای شستشوی محصولاتی از این جنس نباید از سیم ظرفشویی استفاده شود تا لعاب آن آسیب نبیند.

محصولات لعابی چگونه ممکن است دچار آسیب شوند؟

ضربه زدن یا پرتاب کردن این محصولات میتواند به لعاب آسیب برساند و باعث تَرَک خوردن آنها شود.دقت داشته باشید که محصولات لعابی نباید زیاد گرم و سرد شوند زیرا با این کار سلامت لعاب به خطر میفتد.

برای تمیز کردن شعله پخش کن لعابی چه باید کرد؟

میتوان محلولی از آب و جوش شیرین که در آن نسبت آب به جوش شیرین ۲ به ۱ باشد تهیه نمود.محصول را به مدت چند دقیقه داخل آن قرار داده و سپس بشویید و با آب داغ آبکشی کنید تا کاملا تمیز شود.

شعله پخش کن لعابی

 

هنگام خرید شعله پخش کن چه فاکتورهایی باید در نظر گرفته شود؟

۱.جنس بدنه:

شعله پخش کن از جنس های تفلون،چدن،لعاب و استیل ساخته میشود.هر یک از این محصولات بدنه ای مقاوم و مناسب برای گرم کردن یا پختن انواع مایعات دارد.این محصولات معمولا در مدلهای پایه دار و بدون پایه در بازار موجودند.

مدل استیل ضد زنگ بوده و در برابر رطوبت مقاوم است.همچنین شستشوی آسانتر و دوام و عمر طولانی تری در مقایسه با سایر مدلها دارد.فراموش نکنید که هنگام خرید این محصول به میزان ضخامت و کیفیت بدنه آن توجه ویژه ای داشته باشید.

۲.جنس دسته:

معمولا دسته این محصول از جنس چوب یا فلز با روکش پلاستیک میباشد.سعی کنید از محصولی که دسته آن در برابر گرما عایق باشد و هنگام پختن غذا داغ نشود استفاده کنید.با این کار درصد ایمنی افزایش می یابد و بدون نگرانی از سوختن دستانتان میتوانید شعله پخش کن را جابجا کنید.

به منظور سهولت جابجایی این محصول علاوه بر عایق بودن دسته باید به اندازه مناسب طول دسته نیز توجه داشته باشید.

دسته این محصول توسط دو میله باریک و معمولا از جنس استیل به بدنه آن متصل شده است.اگر جنس دسته با کیفیت و مرغوب باشد در برابر حرارت تغییر شکل نمیدهد و نمیسوزد.

شعله پخش کن دسته چوبی

 

۳.قابلیت شستشوی آسان:

برخی از انواع این محصول را میتوان علاوه بر شستشوی دستی،داخل ماشین ظرفشویی قرار داده و شستشو داد.در واقع قسمت لوازم خانگی پیشرفت زیادی داشته و امروزه اغلب ظروف و لوازم آشپزخانه قابل شستشو توسط ماشین ظرفشویی میباشد.

۴.اندازه مناسب:

این محصول در اندازه ها و ابعاد متفاوتی تولید شده و به بازار عرضه میشود.شما باید بر اساس نیاز خود و سایز و قابلمه و سایر ظروف آشپزی تان مدلی با اندازه مناسب را انتخاب کنید.

شعله پخش کن در اندازه های مختلف

 

شعله پخش کن تاشو چیست؟

دسته این محصول به صورت تاشو طراحی شده به گونه ای که میتوان پس از استفاده آن را جمع کرد.پس از جمع کردن میتوان آن را داخل کابینت یا جای مخصوصی نگهداری نمود.

یک نمونه از این محصولات میتواند از جنس استیل نسوز باشد که مقاومت بسیار زیادی در برابر گرما و حرارت مستقیم دارد.در بعضی از  مدلها بدنه محصول روکشی از جنس لعاب و غالبا به رنگ مشکی دارد که شکل ظاهری آن را زیباتر میکند.

همچنین مانع از انتقال گرما از قسمت فلزی محصول به قسمت دسته آن میشود.

شعله پخش کن (دسته)تاشو

 

با استفاده از شعله پخش کن به جز کاربردهای معمولی آن چه میتوان کرد؟

۱.میتوان از آن برای گرم کردن نان های نگهداری شده داخل فریزر استفاده کرد.نان را از داخل فریزر و بسته بندی آن خارج کنید.آن را پس از گذاشتن روی شعله پخش کن روی شعله اجاق گاز قرار میدهیم تا گرم شود.

۲.از این محصول میتوان برای سرخ کردن زغال نیز استفاده کرد.قرار دادن مستقیم زغال روی شعله های اجاق گاز باعث کثیف شدن سطح اجاق میشود.بنابراین میتوان شعله پخش کن را روی گاز قرار داده و زغال را روی آن قرار داد و سرخ کرد.

۳.به علاوه میتوان از این محصول برای دم کردن چای نیز استفاده کرد.قوری چای را روی شعله پخش کن قرار داده و آن را روی شعله گاز با حرارت ملایم میگذاریم تا به آرامی دم بکشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا