قیچی برش سبزیجات

قیچی همه کاره چگونه میتواند نیاز افراد به خرید قیچی های جداگانه را مرتفع کند؟

قیچی آشپزخانه چیست؟

قیچی آشپزخانه یکی از پرکاربردترین وسایل آشپزخانه است که برای خرد کردن و قطعه قطعه کردن مواد غذایی مختلف بکار میرود.

قیچی آشپزخانه

 

از قیچی آشپزخانه برای انجام چه کارهایی میتوان استفاده کرد؟

۱.خرد کردن سبزیجات:

از این محصول میتوان برای خرد کردن و جدا کردن سبزیها از ساقه استفاده کرد.قیچی های مخصوص این کار تیغه های بسیار تیزی دارند.به گونه ای که نیازی به وارد کردن فشار زیاد به دسته ها نخواهد بود.

در این مدل معمولا ۳ تا ۵ تیغه با فاصله معینی در کنار هم قرار گرفته اند.با افزایش تعداد تیغه ها سرعت برش سبزیجات تا چند برابر افزایش میابد.سبزیجاتی نظیر پیازچه و تره را با این محصول به راحتی میتوان برش زد.

قیچی سبزیجات

۲.برش نان:

با استفاده از قیچی نان،میتوان نان را به اندازه های مختلف برید.اما بهتر است قیچی جداگانه ای برای این کار در نظر بگیرید.

افراد به دلیل مشغله کاری،هر روز فرصتی برای تهیه نان ندارند.از این رو معمولا آن را به مقدار بیشتر برای چند روز تهیه میکنند.بنابراین برای بسته بندی و نگهداری آنها در فریزر نیاز است که به قطعات کوچکتر تقسیم شوند.

قیچی نان

۳.تکه کردن مرغ،گوشت و ماهی:

برای این کار از مدلهایی با دو لبه تیز استفاده میشود.البته همه مدلهای این محصول برای برش قسمت استخوانی کاربرد ندارند و بعضی از آنها تنها برای بریدن قسمتهای گوشتی مناسب هستند.

این محصول تیغه ای بسیار تیز و پهن و از جنس استیل ضد زنگ دارد.

قیچی گوشت،مرغ و ماهی

۴.خرد کردن گیاهان و ادویه جات تازه:

برگ گیاهانی نظیر ریحان و پونه کوهی را با استفاده از قیچی به راحتی میتوان از ساقه جدا کرد.ادویه جاتی نظیر سیر و زنجبیل نیز با استفاده از این محصول به آسانی تکه تکه میشوند.

قیچی برش سبزیجات

 

۵.برش خمیر:

به وسیله قیچی های مخصوص این کار میتوان خمیر نان یا شیرینی را به اندازه های مساوی برش زد.

 

قیچی خمیر

۶.استفاده به عنوان درب بازکن:

بعضی از قیچی ها تحت عنوان همه کاره به فروش میرسند.این محصولات شامل قسمتی هستند که به کمک آن میتوان به راحتی درب قوطی،کنسرو،رُب و … را باز کرد.

قیچی درب بازکن

چگونه میتوان با استفاده از قیچی درب بطریهای پلاستیکی یا فلزی را باز کرد؟

در قسمت بین دسته های این محصول دندانه هایی مشابه انبر وجود دارد.شما میتوانید درپوش پلاستیکی بطری را بین دسته ها قرار دهید و قیچی را بچرخانید تا درپوش باز شود.

برای باز کردن درب بطری فلزی،درب را بین دسته ها قرار داده و دسته ها را فشار دهید.قیچی باید به طرف بالا و دور از بدنتان قرار بگیرد.حالا دسته ها را بلند کنید تا درپوش بطری از بدنه آن جدا شود.

۷.گردو و بادام شکن:

میتوان گردو و بادام را بین دسته های قیچی قرار داده و دسته ها را فشار داد.بدین طریق پوست گردو و بادام شکسته و مغز آن خارج میشود.

قیچی گردو شکن

۸.جدا کردن فلس ماهی:

معمولا یکی از تیغه های این محصول به صورت اره ای است که به کمک آن فلس ماهی به راحتی جدا میشود.

قیچی جدا کردن فلس ماهی

۹.باز کردن بسته بندی مواد غذایی:

بعضی از مواد غذایی بسته بندیهای مُهر و موم شده ای دارند که با قیچی به راحتی باز میشود.

۱۰.تکه کردن قند:

این محصول شباهت زیادی به انبر دارد و به کمک آن میتوانید قند را در قطعات و اندازه های دلخواه بشکنید.البته این محصول به دلیل موجود بودن قند شکسته در فروشگاهها،امروزه کمتر مورد استفاده قرار میگیرد.

قیچی قند شکن

۱۱.کاتر:

یک وسیله بسیار تیز و برنده و مناسب تکه کردن گوشت به قطعات دلخواه است.استفاده از آن کم خطر بوده و سرعت بالایی در هنگام برش دارد.

۱۲.برش پیتزا:

اگر برای برش زدن پیتزا از این محصول استفاده کنید،بدون اینکه مواد غذایی له شوند پیتزا به قطعات مساوی تقسیم میشود.

قیچی برش پیتزا

۱۳.خرد کردن فلفل ها:

اگر فلفل را با چاقو خرد کنید و به طور ناخودآگاه دستتان را به صورت یا چشمانتان بزنید،بدون شک چشمانتان خواهد سوخت!

یک راه حل برای جلوگیری از این اتفاق پوشیدن دستکش است.اما اگر به جای چاقو از قیچی استفاده کنید،دیگر دستتان به فلفل آغشته نخواهد شد.

۱۴.همه کاره:

همانطور که از نام آن پیداست به دلیل همه کاره بودن طرفدارن زیادی دارد.میتوان برای برش نان،گوشت،مرغ،ماهی و سبزیجات،باز کردن درب انواع قوطی و شکستن پوست بادام و گردو از آن استفاده کرد!

قیچی همه کاره

 

چگونه میتوان از قیچی آشپزخانه به خوبی نگهداری کرد؟

۱.برای جلوگیری از کند شدن محصول،از آن برای برش پارچه یا کاغذ استفاده نکنید.

۲.ترجیحا از مدلهایی استفاده کنید که تیغه ها قابلیت تیز شدن داشته باشند.در غیر اینصورت اگر تیغه ها کند شوند مجبور به خرید یک قیچی جدید خواهید بود!

۳.پس از برش مواد غذایی به ویژه مواد چرب مانند مرغ و گوشت،قیچی را به خوبی بشویید.حتما آن را پس از خشک کردن در جای مناسب قرار دهید.باقی ماندن چربی روی قیچی به مدت زیاد از طول عمر آن میکاهد.

۴.بهتر است آن را دور از دسترس کودکان قرار دهید زیرا ممکن است برای کودک خطرآفرین باشد.باز و بسته کردن مداوم قیچی آن هم برای برش زدن مواد غیر غذایی (کاغذ یا پارچه) باعث آسیب دیدن تیغه ها میشود.

قیچی آشپزخانه

 

قیچی آشپزخانه را چگونه تمیز کنیم؟

۱.تیغه ها را در صورت امکان از هم جدا کنید:

اگر تیغه های قیچی در محل برخورد با پیچ به هم وصل شده باشند،میتوان آنها را از هم جدا کرد.طبیعی است که شستشوی جداگانه تیغه ها آسانتر است اما در صورت اتصال تیغه ها نیز شستن آنها چندان دشوار نخواهد بود.

۲.تیغه ها را با آب و صابون بشویید:

به کمک آب داغ و مواد شوینده ظروف،تیغه ها را بشویید.از شستشوی محل اتصال تیغه ها به یکدیگر غافل نشوید زیرا جای مناسبی برای رشد باکتریهاست.البته برخی از مدلهای قیچی را میتوان داخل ماشین ظرفشویی قرار داد.

۳.تیغه ها را پس از شستشو خشک کنید:

تیغه ها را پس از شستشو با یک دستمال یا پارچه تمیز خشک کنید تا از زنگ زدن آنها جلوگیری شود.

قیچی طیور

۴.اجازه دهید تیغه ها در هوای آزاد خشک شوند:

میتوانید تیغه ها را روی قفسه خشک کن بگذارید.همچنین میتوانید آنها را روی یک حوله کاغذی قرار دهید تا رطوبتی باقی نماند و کاملا خشک شوند.

۵.از تماس تیغه ها با فلز جلوگیری کنید:

اگر تیغه ها با فلزات دیگر در تماس باشند باعث مات و کند شدن آنها میشود.برای جلوگیری از این اتفاق باید مکان مناسبی برای نگهداری قیچی به دور از کشوی ظروف فلزی در نظر بگیرید.

 

هنگام خرید یک قیچی آشپزخانه مناسب به چه نکاتی باید توجه کرد؟

۱.تیغه ها:

اگر میخواهید تیغه ها تیز و مستحکم باشند،بهتر است مدلهایی با تیغه های پهن تر انتخاب کنید.بهترین تیغه ها از جنس فولاد یا استیل ضد زنگ میباشند.زیرا هر جنس دیگری در تماس با مواد غذایی اسیدی تغییر رنگ داده و کند میشود!

۲.دسته:

جنس دسته محصول ترجیحا باید از جنس استیل (معمولا با روکش پلاستیک) باشد تا به مرور زمان دچار زنگ زدگی نشود.همچنین حفره های موجود در قسمت دسته محصول برای اینکه به راحتی در دستانتان قرار گیرند باید اندازه مناسبی داشته باشند.بعضی از مدلها دارای فنر هستند که باز و بسته کردن آنها را بسیار راحت تر خواهد کرد.

قیچی همه کاره

۳.قابلیت تیز شدن:

مدلهایی در بازار موجودند که پس از هر بار استفاده به صورت خودکار و در اثر برخورد تیغه ها با یکدیگر تیز میشوند.اگر قیچی شما قابلیت تیز شدن نداشته باشد پس از مدتی کند شده و عملا کارایی خود را از دست خواهد داد.اگر لبه های محصول از مدل لیزری باشند با قرار گرفتن داخل فریزر مانند روز اول تیز میشوند.

۴.شستشوی آسان:

اگر تیغه های محصول از جنس کربن باشند به راحتی و بدون دردسر میتوان آنها را تمیز کرد.در برخی از مدلها امکان تفکیک اکثر قطعات وجود دارد که شستشوی آنها را بسیار آسانتر میکند.برای افزایش طول عمر محصول آن را با دست بشویید و در ماشین ظرفشویی قرار ندهید.

۵.همه کاره بودن:

اگر نمیخواهید برای برش زدن هر چیز یک قیچی جداگانه داشته باشید،یک قیچی همه کاره خریداری کنید!در این صورت علاوه بر برش زدن گوشت و مرغ و ماهی و سبزیجات،میتوانید درب انواع قوطیها را نیز باز کنید.

قیچی همه کاره

۶.برند:

کار عاقلانه این است که به سراغ برندهای شناخته شده بروید.اینگونه مطمئن خواهید بود که از کیفیت مطلوبی برخوردارند و قبلا امتحان خود را به خوبی پس داده اند.بنابراین از هدر رفتن فرصت و هزینه جلوگیری خواهد شد.

۷.کاربرد مد نظر:

ابتدا باید مشخص شود که برای چه کاری میخواهید از قیچی استفاده کنید.سپس بر همین اساس از قیچی همه کاره یا مخصوص آن کار استفاده کنید.

۸.قفل دار بودن یا نبودن:

اگر به جنبه های ایمنی استفاده از این محصول اهمیت میدهید به فکر خرید یک محصول مجهز به قفل باشید.

قیچی آشپزخانه با قفل امنیت

۹.قیمت:

میتوان گفت قیمت محصول نقش مهمی در قدرت انتخاب شما دارد.بنابراین باید ابتدا میزان بودجه خود را برای خرید قیچی در نظر بگیرید.سپس بدون نادیده گرفتن کیفیت مطلوب،محصول مورد نظر خود را انتخاب کرده و خریداری کنید.

 

برندهای شناخته شده قیچی آشپزخانه کدامند؟

۱.یونیک   ۲.باریکو   ۳.زولینگ   ۴.دافنی   ۵.وینر   ۷.ایکیا

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا