زیر قاشقی گرانیت

زیر قاشقی اگر در برابر حرارت مقاوم نباشد چه مشکلاتی به وجود می آورد؟

زیر قاشقی چیست؟

زیر قاشقی یک وسیله پرکاربرد برای قرار دادن کفگیر،ملاقه یا قاشق کنار گاز هنگام آشپزی میباشد.

با استفاده از این وسیله از چکه کردن آب غذا از داخل ملاقه یا کفگیر یا ایجاد لکه چربی روی کابینت و اجاق گاز جلوگیری میشود.

تا زمان اتمام پخت غذا میتوان از این وسیله استفاده کرده و قاشق ها را برای هم زدن مداوم غذا روی آنها قرار داد.بدین طریق از کثیف شدن کابینت و کف آشپزخانه در اثر سُر خوردن و افتادن قاشق جلوگیری میشود.

در واقع میتوان گفت زیر قاشقی از ایجاد به هم ریختگی روی کابینت جلوگیری کرده و به آن نظم میدهد.همچنین شما را از شستن مجدد قاشق،کفگیر و ملاقه در حین آشپزی بی نیاز خواهد کرد.

زیر قاشقی

 

شکل ظاهری زیر قاشقی چگونه است؟

این محصول از سطح زیرین صاف برای قرار گرفتن روی سطح کابینت و سطح رویی یکدستی برخوردار است.

در قسمت بالایی آن یک درون رفتگی به شکل قوس برای قرار گرفتن سر ملاقه،قاشق و کفگیر وجود دارد.فرو رفتگی قوسی شکل مانع از بیرون افتادن قاشق و ملاقه شده و اجازه نمیدهد که مواد غذایی چسبیده به آنها روی سطح پخش شود.

در قسمت پایینی بعضی از مدلها سوراخی تعبیه شده که امکان آویزان کردن آن را فراهم میکند.همچنین میتوان به واسطه قرار دادن انگشت داخل آن به کنترل بهتر استند در حین جابجایی کمک کرد!

زیر قاشقی

 

چرا باید از زیر قاشقی استفاده کنیم؟

اگر هنگام آشپزی قاشق را روی دسته یا بدنه ماهیتابه و قابلمه قرار دهیم احتمال اینکه قاشق درون قابلمه بیفتد وجود دارد.بنابراین میتوان با استفاده از این محصول پرکاربرد مانع از بروز این اتفاق شد.

به علاوه با به کار بردن این محصول،فضای داخلی آشپزخانه شکیل تر و زیباتر خواهد شد.زیرا میتواند در طراحی دکوراسیون آشپزخانه تاثیرگذار باشد.

زیر قاشقی

انواع زیر قاشقی کنار گاز از نظر جنس کدامند؟

۱.استیل:

محصولی از جنس استیل کاملا مقاوم بوده و به دلیل استحکام بالا طول عمر زیادی دارد.به علاوه این وسیله ضد آب بوده و در اثر شستشو دچار زنگ زدگی نخواهد شد.

ویژگی مهم دیگر این وسیله مقاومت آن در برابر ضربه و نشکن بودن آن است.

از آنجایی که این زیر قاشقی به راحتی روی سطح کابینت قرار میگیرد مانع از سُر خوردن قاشق ها و ملاقه ها خواهد شد.

طبیعی است که به سبب تمام ویژگی های مثبت و مزایای ذکر شده،این محصول قیمت گرانتری در مقایسه با سایر مدلها داشته باشد.

فراموش نکنید که این زیر قاشقی خصوصا در برابر حرارت مقاوم است.یعنی با قرار گرفتن در مجاورت اجاق گاز یا گذاشتن قاشق داغ روی آن دچار آسیب نمیشود.

زیر قاشقی استیل ضد زنگ

معایب:

۱.وزن این محصول به دلیل جنس فلزی اندکی سنگین است.اما به دلیل ثابت و بی حرکت بودن آن روی کابینت کنار گاز،استفاده از آن دشوار نیست!

۲.این محصول رسانای گرماست.بنابراین در برابر حرارت زیاد ممکن است به شدت داغ شده و با لمس کردن آن پوست دستتان دچار آسیب و سوختگی شود.

با بررسی مزایا و معایب این محصول میتوان گفت انتخاب آن شما را از خرید مجدد زیر قاشقی تا مدت زمان بسیار طولانی بی نیاز میکند.

۳.در صورت استفاده نادرست و غیر اصولی و کشیدن اجسام و اشیای تیز روی سطح آن،امکان ایجاد خط و خش وجود دارد.

زیر قاشقی استیل

۲.سرامیکی:

این محصول از نظر بهداشتی کاملا سالم بوده و به راحتی قابل شستشو میباشد.به علاوه از روی کابینت سُر نمیخورد و مقاومت بالایی در برابر حرارت دارد.به دلیل تنوع طرح و رنگ موجود در بازار از جنبه تزئینی و زیبایی برخوردارند.

مزیت:

وزن مناسبی دارد و به راحتی قابل حمل است.در مقایسه با مدل استیل قیمت مناسبتری دارد.

ایراد:

در اثر برخورد ضربه و افتادن روی زمین احتمال تَرَک خوردن یا شکستن آن وجود دارد.

زیر قاشقی سرامیک

۳.پلاستیکی:

زیر قاشقی از این جنس در برابر ضربه مقاوم بوده و قابل شستشو میباشد.همچنین از تنوع رنگی بالایی برخوردار است.

این محصول از پلاستیک فشرده تولید شده و برای استفاده دم دستی گزینه مناسبی است.بنابراین نمیتوان گفت که جنبه تزئینی و زیبایی دارد.

مزایا:

۱.وزن سبک و امکان حمل و نقل آسان   ۲.مناسب برای استفاده در پیک نیک و مسافرت   ۳.تنوع رنگی بالا   ۴.قیمت مناسب

معایب:

۱.عدم مقاومت در برابر حرارت   ۲.احتمال تغییر رنگ و شکل اولیه در اثر استفاده مداوم و جذب رنگ غذاها   ۳.ضرورت قرار گرفتن با فاصله از اجاق گاز

زیر قاشقی پلاستیک

۴.سیلیکونی:

این محصول از جنس سیلیکون ساخته شده،بسیار نرم و به راحتی قابل شستشو می باشد.به علاوه وزن سبک و تنوع طرح و رنگ بالایی دارد.مهمترین ویژگی این محصول مقاومت بالای آن در برابر حرارت و ضربه میباشد.

مزایا:

۱.وزن سبک   ۲.قرارگیری مناسب روی کابینت و عدم سُر خوردن و افتادن   ۳.قیمت مناسب

زیر قاشقی سیلیکون

۵.ملامین:

این محصول جنس مقاوم و طول عمر بالایی دارد.همچنین از قابلیت شستشو با دست و ماشین ظرفشویی برخوردار بوده و میتوان قاشق،ملاقه و کفگیرهایی با سایزهای مختلف را روی آن قرار داد.

زیر قاشقی ملامین

۶.چوبی:

این محصول از نظر بهداشتی کاملا سالم و مورد تایید بوده و به دلیل ساخته شدن از چوب شکل ظاهری بسیار زیبایی دارد.به گونه ای که میتوان آن را به صورت تزئینی و دکوراتیو داخل آشپزخانه و روی کابینت قرار داد.

این محصول را نیز مانند سایر مدلها میتوان پس از هر بار استفاده به راحتی شستشو داد.اما نباید آن را داخل ماشین ظرفشویی و یا غوطه ور در آب قرار دهید.

مدل چوبی در برابر ضربه و حرارت مقاوم بوده و از روی کابینت یا گاز سُر نمیخورد.

زیر قاشقی چوبی

آیا زیر قاشقی چوبی نیاز به مراقبت خاصی دارد؟

۱.پس از هر بار استفاده و قبل از خشک شدن مواد غذایی روی سطح چوب،آن را با مایع ظرفشویی و آب گرم بشویید.البته هرگز نباید آن را به مدت طولانی داخل آب بخیسانید یا غوطه ور کنید زیرا این کار دوام آن را کاهش میدهد.

۲.در صورت استفاده مداوم از این محصول برای جلوگیری از خشک شدن سطح چوب بهتر است آن را با کمی روغن چرب کنید.با این کار مقاومت محصول افزایش یافته و عمر و دوام آن بیشتر خواهد شد.

برای چرب کردن این محصول میتوانید از روغن های مخصوص یا روغن زیتون و خوراکی استفاده کنید.

۳.قبل از روغن زدن به سطح آن حتما از تمیز و خشک بودن کامل محصول اطمینان حاصل کنید.

زیر قاشقی چوبی

۷.تلفیقی:

این وسیله اغلب به صورت ترکیبی از فلز و سرامیک ساخته میشود.به گونه ای که دسته ای از جنس فلز و پایه و بدنه ای از جنس سرامیک دارد.مزایای موجود در سایر مدلها از جمله امکان شستشوی آسان و مقاومت در برابر حرارت و گرمای زیاد در این مدل نیز وجود دارد.

ایراد:

۱.وزن سنگین به دلیل ترکیب جنس سرامیک و فلز   ۲.احتمال شکستن در اثر اصابت ضربه یا افتادن از روی کابینت

زیر قاشقی تلفیقی

 

مزایای استفاده از زیر قاشقی کدامند؟

۱.سرعت بخشیدن به پخت و پز:

با قرار دادن قاشق،کفگیر یا ملاقه ها روی زیر قاشقی میتوانید در حین پختن غذا هر لحظه قاشق را بردارید و آشپزی را ادامه دهید.با این کار میتوانید سرعت عمل خود را هنگام غذا پختن افزایش داده و در زمان صرفه جویی کنید.در این صورت دیگر نیازی به شستن مداوم قاشقها نخواهید داشت.

زیر قاشقی

۲.تمیز ماندن کابینت:

شاید بخواهید قاشقها یا کفگیر و ملاقه مورد نیاز برای آشپزی را روی کابینت یا یک پارچه مجزا قرار دهید.حتی با این کار هم نمیتوانید مانع از انتقال چربی قاشق به سطح کابینت و آسیب دیدن شکل و ظاهر آن شوید.

بدیهی است که تمیز کردن کابینت در صورت نفوذ چربی و ادویه های رنگی مانند زردچوبه کار دشواری است.بنابراین استفاده از یک زیر قاشقی مناسب میتواند مانع از بروز چنین اتفاقات ناخوشایندی شود.

۳.جلوگیری از ورود آلودگی به غذا:

همه افراد هنگام آشپزی نیاز به استفاده مداوم از قاشق یا کفگیر دارند.اگر این قاشق را در یک مکان آلوده و در معرض تماس با سطوح مختلف آشپزخانه قرار دهید،آلودگی سطوح وارد غذا میشود.

بنابراین استفاده از این وسیله پرکاربرد،نقش مهمی در سالم و بهداشتی ماندن غذا ایفا میکند.البته این امر در صورت تمیز نکردن مداوم زیر قاشقی و همواره پاکیزه نبودن آن میسر نخواهد بود.

زیر قاشقی

 

حجم و ابعاد زیر قاشقی چگونه است؟

حجم و ابعاد این محصول به طور معمول از ابعاد یک قاشق،ملاقه یا کفگیر بزرگتر بوده و امکان قرار گرفتن چندین قاشق روی آن وجود دارد.البته مدلهای مختلف موجود در بازار ممکن است ابعاد و ظرفیت های متفاوتی داشته باشند.

زیر قاشقی سنگ مرمر

 

هنگام خرید یک زیر قاشقی مناسب چه فاکتورهایی را باید مد نظر قرار داد؟

۱.طول و عرض محصول:

ابعاد این محصول اهمیت ویژه ای دارد و حتما باید به آن توجه شود.برای مثال برخی از مدلها تنها ظرفیت نگهداری یک قاشق را دارند.

بنابراین امکان قرار دادن چند قاشق یا ملاقه به طور همزمان روی آنها وجود ندارد.شما باید بسته به نیاز خود مدلی با ابعاد و ظرفیت مناسب انتخاب و خریداری کنید.

۲.امکان قرار گرفتن ملاقه یا کفگیر:

اگر محصولی که انتخاب میکنید اندازه مناسبی داشته باشد به راحتی میتوانید کفگیر و ملاقه را نیز روی آن قرار دهید.

زیر قاشقی

۳.جنس:

این وسیله در جنس های مختلف مانند استیل،پلاستیک،سیلیکون،سرامیک،ملامین و یا تلفیقی از این جنس ها ساخته میشود.

باید مزایا و معایب آنها را در نظر گرفته و بهترین و مرغوبترین مدل را از نظر مقاومت،شستشوی آسان و … انتخاب کنید.

۴.انعطاف پذیری:

مدلهایی که انعطاف بیشتری دارند مناسبترند زیرا امکان قرار دادن هر مدل ملاقه یا قاشقی روی آنها وجود دارد.اما در غیر اینصورت تنها برای سایز مشخصی از کفگیر و ملاقه قابل استفاده خواهند بود.

زیر قاشقی مسی

۵.سُر نخوردن:

برخی از مدلها به گونه ای طراحی میشوند که دارای مکنده هستند.به این معنی که از روی کابینت سُر نمیخورند و به گونه ای در کنار گاز قرار میگیرند که به هیچ وجه تکان نمیخورند.

۶.شستشوی آسان:

به جز مدل چوبی سایر مدلهای زیر قاشقی از جمله سرامیکی،استیل،ملامین و … را میتوان داخل ماشین ظرفشویی قرار داد.مدل چوبی را باید با دست بشویید تا خراب نشود.

زیر قاشقی

۷.مقاومت در برابر حرارت:

ترجیحا مدلهایی را انتخاب کنید که مانند مدل پلاستیکی در معرض حرارت خراب نشود.

۸.طرح و رنگ:

این وسیله در طرحها و رنگهای جذاب و متنوعی وارد بازار میشود.اینکه شما کدام طرح و رنگ را بپسندید کاملا به سلیقه شخصی تان بستگی دارد.

زیر قاشقی رنگی

۹.مقاومت در برابر ضربه:

مدلهای استیل،پلاستیک،سیلیکون در برابر ضربه مقاوم هستند.اما مدلهای سرامیک و تا حدودی ملامین در اثر برخورد ضربه یا افتادن روی زمین ممکن است تَرَک بخورند یا بشکنند.

۱۰.آویز دار بودن:

در قسمتی از برخی مدلهای این محصول سوراخی برای آویزان کردن آنها تعبیه شده است.

 

زیر قاشقی آویزدار

۱۱.قیمت:

تمامی فاکتورهای ذکر شده میتوانند در تعیین قیمت این محصول تاثیر بگذارند.بنابراین شما باید به تناسب بودجه خود مدل مناسب را خریداری کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا