کیسه فریزر

کیسه فریزر آسان مصرف به کدام مدل از کیسه ها گفته میشود؟علت این نامگذاری چیست؟

کیسه فریزر چیست؟

کیسه فریزر وسیله ای است که میتوان مواد غذایی را برای مدت طولانی بدون خراب شدن درون آن نگهداری کرد.

این کیسه ها باید از موادی تولید شوند که هیچ گونه ضرری برای سلامتی افراد نداشته باشد.زیرا سلامت مواد غذایی داخل آنها مستقیما با سلامتی افراد در ارتباط است.

کیسه فریزر

استفاده از کیسه فریزر چه کاربردی دارد؟

معمولا از این کیسه ها برای بسته بندی کردن خرده ریزهای منزل،مواد غذایی و قرار دادن آنها در یخچال یا فریزر استفاده میشود.در واقع کیسه فریزر یکی از پرکاربردترین محصولات پلاستیکی خانگی است و نمیتوان آن را از سبد خرید حذف کرد.

 

آیا کیسه فریزر به راحتی پاره میشود؟

این کیسه ها اگر از جنس مرغوب باشند از پلاستیک مقاوم ساخته میشوند.بنابراین کیفیت بالایی داشته و به راحتی پاره نمیشوند.

کیسه فریزر

 

انواع کیسه فریزر از نظر کاربرد و شکل ظاهری کدامند؟

۱.ساده:

همه افراد با این نوع کیسه ها آشنا هستند.این کیسه ها ساده بوده و در اندازه های متفاوتی تولید میشوند.قسمت بالای این کیسه ها باز است.

بنابراین برای جلوگیری از بیرون ریختن،هوا گرفتن و فاسد شدن مواد داخل آنها بهتر است درب آنها را با گره زدن ببندید.این نوع محصول به صورت بسته بندی،فله یا کیلویی در بازار به فروش می رسد.

کیسه فریزر ساده

کیسه فریزر فله ای چیست؟

این نوع کیسه ها فاقد بسته بندی بوده و به صورت کیلویی فروخته میشوند.از این رو ممکن است آنها را با مواد نامرغوب درجه ۲ یا ۳ تولید کنند.

همانطور که میدانیم غالبا از این کیسه ها برای بسته بندی مواد غذایی استفاده میشود.بنابراین تولید آنها با مواد ضایعاتی و بی کیفیت سلامت افراد را به خطر می اندازد.

فراموش نکنید که هنگام خرید این نوع کیسه ها حتما علاوه بر کیفیت،به شفافیت،ضخامت،میزان کشش و دوخت انتهای آنها دقت کنید.

از آنجایی که برای استفاده از محتویات درون این کیسه ها باید گره را باز کنید ممکن است نیاز به پاره کردن آنها باشد.بر همین اساس تولیدکنندگان این محصول مدلهای دیگری از آن را طراحی و تولید کرده اند که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

کیسه فریزر بسته بندی نشده

۲.جعبه ای:

طراحی و شکل ظاهری این محصول مشابه جعبه دستمال کاغذی است.از این رو باعث سهولت دسترسی به کیسه ها میشود،در واقع کیسه ها درون یک جعبه قرار گرفته اند.به راحتی میتوان بدون به هم خوردن نظم و آلوده شدن سایر کیسه ها،یک کیسه را از جعبه خارج کرد.

به این مدل کیسه فریزر،کیسه آسان مصرف نیز گفته میشود.

 

کیسه فریزر آسان مصرف

۳.رولی:

میتوان گفت خارج کردن کیسه فریزر از بین دیگر کیسه های بسته بندی شده بدون بهم ریختن آنها مسیر نخواهد بود.با چیده شدن متراکم کیسه ها به جای یک کیسه تعداد زیادی از بسته بندی خارج شده و نظم آن را به هم میزند.

این اتفاق باعث آلوده شدن کیسه های خارج شده از بسته بندی میشود.بنابراین طراحی کیسه فریزر رولی تا حدود زیادی این مشکلات را مرتفع کرده است!

انواع کیسه فریزر رولی کدامند؟

۱.رولی ساده:

این محصول اغلب داخل یک لفافه پلاستیکی قرار گرفته است.معمولا دارای پرفراژ بوده و به راحتی میتوان تنها یک کیسه را از رول اصلی آن جدا کرده و استفاده کرد.

 

کیسه فریزر رولی

۲.رولی جعبه ای:

در این مدل رول کیسه فریزر داخل یک جعبه مقوایی قرار گرفته و نگرانی از بابت آلوده شدن سایر کیسه ها وجود نخواهد داشت.به همین دلیل قیمت آن در مقایسه با مدل رولی ساده کمی گرانتر میباشد که البته معقول است.

این مدل به دلیل سهولت استفاده،مورد استقبال بسیاری از افراد قرار گرفته است.

کیسه فریزر رولی جعبه ای

۴.زیپ دار:

این نوع کیسه که اغلب با نام زیپ کیپ شناخته میشود ضخامت بالاتر و ظاهری متفاوت با سایر انواع کیسه فریزر دارد.

ساختار زیپ کیپ چگونه است؟

در قسمت بالای این کیسه ها زائده ای مانند زیپ قرار گرفته که دو لایه پلاستیک را روی هم چفت میکند.در این صورت هوا و رطوبت به محتویات داخل کیسه نفوذ نکرده و کیفیت نگهداری مواد افزایش می یابد.

از این کیسه ها علاوه بر نگهداری مواد غذایی و مصارف خانگی و عمومی در مصارف صنعتی نیز استفاده میشود.

کاربردهای زیپ کیپ در صنایع مختلف کدامند؟

۱.نگهداری مواد غذایی(خشکبار،حبوبات،سبزیجات،ادویه جات و …)

۲.صنایع شیمیایی(رنگهای صنعتی و ساختمانی،روغن موتور و …)

۳.صنایع بهداشتی و شوینده ها(پودرهای شوینده،پنبه بهداشتی و …)

۴.صنایع پزشکی(کیسه خون،گاز و باندهای استریل و …)

۵.صنایع کشاورزی(کودهای کشاورزی،سموم،بذر گیاهان و …)

کیسه های زیپ کیپ به لحاظ کیفیت،سایز و شفافیت تفاوتهایی با یکدیگر دارند.

کیسه فریزر

مهمترین ویژگی این کیسه ها چیست؟

مهمترین ویژگی کیسه های زیپ کیپ امکان شستشو و استفاده چند باره و مداوم از آنهاست.همچنین به دلیل عدم نیاز به گره زدن به راحتی باز شده و مجبور به پاره کردن آنها نخواهید بود.از این رو دوام بسیار زیادی دارند.

استفاده از کیسه های زیپ کیپ در چه مواردی توصیه میشود؟

این محصول برای محافظت از مواد غذایی و موادِ نیازمندِ مراقبتِ زیاد یا موادی با احتمال آلوده یا فاسد شدن،بکار میروند.این محصول به دلیل مقاوم بودن و کاهش احتمال آسیب دیدن بدنه،مناسب نگهداری طولانی تر و محافظت از مواد غذایی میباشد.

کیسه فریزر

۵.چسبی:

مدلی دیگر از کیسه فریزر با پوشش پلاستیکی شفاف میباشد و کیسه ها از یک طرف به یکدیگر وصل شده اند.این نوع کیسه ها نیز دارای پرفراژ بوده و میتوان آنها را به آسانی از هم جدا نمود.به دلیل طراحی مشابه این محصول با تقویم به آن کیسه فریزر تقویمی نیز گفته میشود.

کیسه فریزر تقویمی

 

انواع کیسه فریزر معمولا در چه ابعادی تولید میشوند؟

کیسه فریزر به طور معمول در ابعاد ۳۵*۲۵ تولید میشود.اما بنا به درخواست مشتریان امکان تولید سفارشی این کیسه ها در سایزها و ابعاد متفاوت نیز وجود دارد.

این کیسه ها را میتوان در ابعاد ۲۵*۱۸ ، ۳۰*۲۰ ، ۳۲*۲۲ ، ۳۴*۲۴ سانتی متر و … تولید کرد.در واقع تعداد کیسه ها در هر بسته بندی میتواند با توجه به ابعاد آنها و نیاز مشتریان متغیر باشد.

کیسه های زیپ کیپ نیز از ابعاد ۳*۲ تا ۷۰*۶۰ سانتی متر تولید شده و در بازار به فروش میرسند.

کیسه فریزر در سایزهای مختلف

 

دلیل شفاف و بی رنگ بودن اغلب کیسه فریزرها چیست؟

همانطور که میدانید کیسه فریزر در حالت استاندارد به صورت شفاف و بدون رنگ تولید میشود.اگرچه میتوان با اضافه کردن مستربچ رنگی آن را در رنگهای مختلف نیز تولید کرد.اما در واقع رنگی بودن این کیسه ها برخلاف کیسه زباله یک ایراد بوده و مزیت به شمار نمیرود.

علت این است که امکان دارد رنگ کیسه با گذشت زمان وارد بافت مواد غذایی شده و باعث مسموم کردن آنها شود.

 

نکات مهمی که هنگام خرید کیسه فریزر باید به آنها توجه شود کدامند؟

۱.محکم بودن دوخت:

همه انواع کیسه فریزر در قسمت پایین دوختی دارند که باید محکم و مقاوم باشد.زیرا پس از قرار دادن مواد غذایی داخل این کیسه ها بیشترین فشار به قسمت دوخت آنها وارد میشود.

ممکن است این کیسه ها دوخت نامرغوبی داشته باشند.در اینصورت شما را با مشکلاتی مانند پارگی و نشت مواد غذایی به محیط اطراف مواجه خواهند کرد.

۲.مواد اولیه بکار رفته در تولید:

مسئله بسیار مهمی است که در تولید کیسه فریزر از مواد بی کیفیت و نامرغوب استفاده نشود.زیرا در غیر اینصورت مواد شیمیایی و سمی وارد بافت غذا شده و سلامتی افراد را تهدید خواهد کرد.

۳.اندازه:

این کیسه ها در ابعاد و اندازه های متفاوتی تولید شده و وارد بازار میشوند.شما باید بر اساس نیاز خود و نوع موادی که قرار است داخل آنها قرار دهید اندازه مناسب را انتخاب کنید.

کیسه زیپ کیپ

۴.سهولت استفاده:

این کیسه ها در انواع مختلفی از جمله رولی،جعبه ای،زیپ کیپ،تقویمی و … طراحی و تولید شده اند.در بین این مدلها انواع رولی و جعبه ای امکان دسترسی آسانتری را برای افراد فراهم میکنند.

همچنین مدل زیپ کیپ از نفوذ هوا به داخل این کیسه ها جلوگیری کرده و قابل شستشو و استفاده چندین باره میباشد.

۵.مقاومت دمایی:

بافت این کیسه ها باید به گونه ای باشد که در دمای پایین و مدت زمان طولانی قادر به نگهداری از مواد غذایی باشد.همچنین در معرض انجماد دچار تحلیل نشود.

۶.رعایت شدن بهداشت هنگام برداشتن کیسه:

در مدلهای رولی و جعبه دار آسان مصرف امکان برداشتن یک کیسه بدون تماس دست با سایر کیسه ها به راحتی فراهم است.از این رو سایر کیسه ها تمیز مانده و آلوده نخواهند شد.

۷.مقاومت و استحکام:

جنس کیسه باید مقاوم،مستحکم و دارای قابلیت کشسانی بوده و در نتیجه سنگین شدن به راحتی پاره نشود.

کیسه فریزر

۸.ضخامت:

معمولا هرچه ابعاد کیسه بزرگتر باشد ضخامت آن هم باید بیشتر باشد تا بتواند محتویات داخل آنها را با قدرت بیشتری نگهداری کند.

۹.شفافیت و عدم رنگی بودن:

استفاده از کیسه فریزر غیر شفاف و رنگی با گذشت زمان خطر نفوذ سموم و مواد شیمیایی به مواد غذایی را افزایش میدهد.بنابراین همواره استفاده از کیسه شفاف بهترین گزینه خواهد بود.

۱۰.قیمت:

بهتر است کیسه فریزر را با قیمت مناسب تهیه کنید.البته این محصول معمولا گران نبوده و قیمت مناسبی دارد.

کیسه فریزر

 

آیا میتوان مواد غذایی را با کیسه فریزر داخل مایکروویو قرار داد؟

ممکن است بسیاری از افراد کیسه فریزر را به منظور گرم کردن یا یخ زدایی محتویات آن داخل مایکروویو قرار دهند.یعنی بدون اینکه مواد غذایی را از کیسه خارج کنند آن را داخل مایکروویو گذاشته و حرارت میدهند.

این کار برای سلامت افراد مضر است زیرا کیسه فریزر با حرارت دیدن بسیار زیاد،دچار تاثیر منفی روی ترکیبات نایلون میشود.

بنابراین بهتر است مواد غذایی را از کیسه فریزر خارج کرده و آنها را درون ظرف مخصوص مایکروویو یا ظروف شیشه ای پیرکس بگذارید.در اینصورت سلامتی تان به خطر نمی افتد.

کیسه فریزر

 

نگهداری مواد مختلف داخل کیسه فریزر چه مزایایی دارد؟

۱.افزایش مدت ماندگاری مواد غذایی در حالت منجمد

۲.مقاومت بالا در برابر سرما

۳.حفظ طراوت و رطوبت مواد غذایی پس از یخ زدایی

۴.پاره نشدن بسته بندی در زمان استفاده و بسته بندی در صورت مقاومت کیسه

۵.حفظ تازگی،کیفیت و مزه غذا

۶.کند شدن روند تغییر رنگ غذا

۷.محافظت از گل و گیاه در برابر سرمازدگی

۸.بسته بندی موادی مانند مرغ،گوشت و سبزیجات بدون اِشغال فضای زیاد در فریزر

۹.جلوگیری از نفوذ هوا و فاسد شدن مواد غذایی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا