جا قاشقی استیل

جا قاشقی رومیزی از چه جنسهایی ساخته میشود و در چه مواقعی بکار می رود؟

جا قاشقی چیست؟

جا قاشقی یکی از ابزارهای کاربردی آشپزخانه است که استفاده از آن کمک زیادی به نظم دهی و مرتب بودن قاشق و چنگالها میکند.

بدیهی است که افراد هنگام آشپزی نیازمند استفاده از ابزارهایی مانند کفگیر،ملاقه،قاشق،چاقو و … هستند.بنابراین دسته بندی درست این ابزار و در نتیجه ایجاد نظم در فضای آشپزخانه یک مسئله حائز اهمیت است.

در واقع با استفاده از جا قاشقی،امکان دسترسی به ابزار مورد نیاز در آشپزی به راحتی میسر خواهد شد.

جا قاشقی

 

مدلهای مختلف جا قاشقی کدامند؟

۱.آویز:

این مدل برای افرادی که فضای آشپزخانه منزلشان کوچک است گزینه مناسبی است زیرا جای زیادی را اِشغال نمیکند.میتوان این محصول را از آبچکان یا به دیوار آویزان کرد.

ایراد:

این محصول اندازه کوچکی دارد بنابراین مناسب قاشق های دم دستی به تعداد کم میباشد.یعنی اگر تعداد قاشق و چنگالهای داخل آن زیاد شود باعث ایجاد بی نظمی و شلوغی میشود و عملا کارایی چندانی ندارد.

در نتیجه بهتر است برای خانواده های کم جمعیت از مدل آویز استفاده شود.

جا قاشقی آویز

۲.رومیزی:

از این محصول معمولا به طور مرتب و مداوم استفاده نمیشود و تنها هنگام پذیرایی از مهمانها روی میز غذاخوری قرار میگیرد.البته بعضی از افراد آن را روی کانتر آشپزخانه یا کنار سینک نیز میگذارند.

ایراد:

این محصول نیز مانند مدل آویز با قرار دادن تعداد زیادی قاشق و چنگال نظم خود را از دست خواهد داد.این مدل معمولا در جنس های شیشه ای،استیل،چوبی و پلاستیکی با قیمت های مختلف وارد بازار میشود.

جا قاشقی رومیزی

 

۳.کنار سینک:

این محصول ابعاد بزرگتر و کارایی بیشتری دارد.

مزیت:

آب حاصل از شستشوی قاشق و چنگالها به سبب وجود سوراخهایی در انتهای این محصول به راحتی خارج میشود.بنابراین قاشق و چنگالها با گذشت زمان کوتاهی پس از شسته شدن به طور کامل خشک میشوند.

این مدل به دلیل قرارگیری مداوم در معرض رطوبت معمولا از جنس پلاستیک یا استیل ضد زنگ ساخته میشود.زیرا این جنس ها در برابر رطوبت از مقاومت بالایی برخوردارند.

خرید جا قاشقی پلاستیک برای کنار سینک از نظر قیمت بسیار به صرفه تر از مدل استیل میباشد.اما طبیعی است که مدل استیل شکل ظاهری زیباتری دارد.

جا قاشقی کنار سینک

 

۴.داخل کابینت:

شاید بتوان گفت این محصول بهترین مدل برای نظم دهی قاشق و چنگال داخل کشوهای کابینت است.با استفاده از این محصول قاشق و چنگال با هر سایز و اندازه ای سر جای خود قرار گرفته و نظم مشخصی خواهد داشت.به علاوه این مدل بسیار شیک بوده و طرفداران بسیاری دارد.

ویژگی ها:

۱.به کمک این محصول میتوان به نحو احسن از فضای داخل کابینت های کوچک آشپزخانه استفاده کرد.

۲.اگر به دنبال یک قاشق کوچک چایخوری داخل کشوی کابینت میگردید میتوانید با استفاده از این جا قاشقی به راحتی آن را پیدا کنید.

یعنی بدون به هم ریختن فضای کشو یا احتمال بریدن دستتان به دلیل برخورد با چاقوی داخل کشو،به ابزار مورد نیازتان دسترسی خواهید یافت.

۳.این محصول دارای چندین محفظه جداگانه کوچک و بزرگ برای قرار دادن ابزارهای مختلف بوده و به راحتی آنها را از یکدیگر جدا میکند.

۴.با استفاده از جا قاشقی داخل کابینت،دیگر قاشق ها و کاردها و چنگالهای شما در معرض دید نیستند.بنابراین این مسئله کمک زیادی به حفظ جذابیت ظاهری دکوراسیون آشپزخانه تان خواهد کرد.

جا قاشقی نظم دهنده

 

نکته مهم در انتخاب جا قاشقی داخل کابینت چیست؟

نکته مهم در خرید این محصول جنس و طول عمر آن است.معمولا از مدلهایی با جنس پلاستیک مرغوب برای قرار دادن داخل کابینت استفاده میشود.زیرا این محصول به راحتی داخل کابینت قرار گرفته و از قابلیت شستشوی آسان نیز برخوردار است.

البته توجه به ابعاد کشوی کابینت شما یک مسئله بسیار حائز اهمیت هنگام خرید این محصول است.زیرا در صورت عدم تطابق اندازه کشو با اندازه جا قاشقی،خرید آن عملا بلا استفاده خواهد بود.

دو مزیت بسیار مهم جا قاشقی داخل کابینت کدامند؟

۱.امکان استفاده بهینه از فضای داخل کابینت آشپزخانه

۲.نظم و ترتیب دادن به لوازم و ابزارهای آشپزی مانند کفگیر،ملاقه و …

جا قاشقی نظم دهنده

 

۵.کشویی:

این محصول مانند مدل داخل کابینتی معمولا داخل کشوی کابینت ها قرار گرفته و به مرتب نگه داشتن فضای آنها کمک میکند.برخی از این محصولات دارای درب هستند که مزیت آنها جلوگیری از ورود هرگونه آلودگی و کثیفی به قاشق و چنگالهای شماست!

جا قاشقی داخل کابینت(کشویی)

 

کاربردی ترین مدل جا قاشقی از بین مدلهای مذکور کدام است؟

بهترین کار خرید یک جا قاشقی آویز یا کنار سینک برای استفاده روزمره است.همچنین یک یا چند جا قاشقی داخل کابینت(بسته به نیاز) برای نگهداری مرتب و منظم از قاشق و چنگالها داخل کشوی کابینت لازم است.

جا قاشقی گردان استیل

 

انواع جا قاشقی از نظر جنس کدامند؟

۱.سرامیکی:

این مدل تقریبا جدید بوده و به تازگی به بازار عرضه شده است.این محصول به خودی خود وزن زیادی دارد و با قرار گرفتن قاشق و چنگال داخل آن سنگینتر هم خواهد شد.بنابراین معمولا از این مدل داخل کابینت یا روی میز استفاده میشود زیرا جلوه ظاهری زیبایی دارد.

جا قاشقی سرامیکی

 

۲.پلاستیکی:

اگر این محصول از جنس پلاستیک مرغوب و با کیفیت ساخته شود میتواند انتخاب مناسبی باشد.معمولا جا قاشقی داخل کابینت از این جنس ساخته میشود زیرا به راحتی شسته شده و داخل کشو یا طبقات کابینت قرار میگیرد.

این مدل دارای چندین جدا کننده از جنس پلاستیک میباشد که هر یک از آنها برای قرار دادن قاشق،چنگال،کارد،کفگیر،ملاقه و … بکار میرود.

البته مدلهایی از این محصول نیز موجودند که از جنس پلاستیک نازک و بی کیفیت ساخته میشوند و به راحتی میشکنند.بنابراین از نظر کیفیت و بهداشت مورد تایید نبوده و گزینه مناسبی نیستند.

جا قاشقی پلاستیکی

 

۳.چوبی:

محصولات چوبی در دسته بهترین جنس ها قرار گرفته و مزایای زیادی دارند.از جنس چوب در تهیه انواع جا قاشقی های رومیزی و یا داخل کابینتی استفاده میشود.

آیا از جنس چوب در تهیه مدلهای کنار سینک و آویز استفاده میشود؟

به دلیل تماس مداوم جا قاشقی های آویز و کنار سینک با آب و رطوبت معمولا آنها را از جنس پلاستیک یا استیل میسازند.زیرا جنس چوب با قرار گرفتن مداوم در معرض رطوبت چندان مقاوم نخواهد بود.

اگر در تهیه جا قاشقی چوبی از چوب مرغوب و با کیفیت استفاده شده باشد طبیعتا قیمت آن از مدلهای استیل و پلاستیکی گرانتر میشود!

چنانچه جا قاشقی داخل کابینت از جنس چوب ساخته شده باشد ضمن آراسته کردن کشوها،به محیط و فضای آشپزخانه جلوه ظاهری زیبایی هدیه میدهد.

جا قاشقی چوبی

 

چگونه میتوان جا قاشقی چوبی را تمیز کرد؟

برخلاف تصور اغلب افراد،تمیز کردن این محصول کار چندان دشواری نیست.کافی است یک پارچه نمدار را روی قسمتهای مختلف آن بکشید و به راحتی تمام نقاط آن را تمیز کنید.

برای مراقبت بهتر از این محصول پس از شستشو و خشک شدن جا قاشقی با استفاده از روغن براق کننده مخصوص،آن را چرب کنید.

با این کار میتوانید درخشش فوق العاده ای به محصول بخشیده و به راحتی از تَرَک خوردن آن جلوگیری کنید.

علت پرطرفدار بودن جا قاشقی چوبی چیست؟

امروزه محصولاتی از این جنس به دلیل شکل ظاهری زیبا و تداعی کننده فضای طبیعت علاقمندان زیادی دارند.البته گاهی برای متنوع تر بودن این محصولات آنها را در رنگهای مختلف نیز تولید میکنند.

قیمت این محصولات در بازار بسته به اندازه،ابعاد و کیفیت چوب بکار رفته در تولید آنها میتواند متفاوت باشد.

جا قاشقی چوبی

 

۴.استیل:

محصولات ساخته شده از جنس استیل بسیار مقاوم بوده و هرگز دچار زنگ زدگی نمیشوند.همچنین شکل ظاهری زیبا،براق و درخشانی دارند.

به علاوه وزن آنها سبک است و تا سالیان دراز به همان شکل و کیفیت اولیه خود قابل استفاده خواهند ماند.

محصولات استیل نیز به دلیل کیفیت و دوام بالا مانند مدل چوبی قیمت بالایی دارند.

شستشوی این محصول نیز بسیار ساده بوده و به راحتی تمیز میشود.زیرا در برابر آب و رطوبت مقاوم بوده و در اثر شستشو زنگ نمی زند.

جا قاشقی استیل ضد زنگ

 

۵.شیشه ای:

این محصول معمولا در دو مدل کنار سینک و رومیزی ساخته میشود و شکل ظاهری زیبایی دارد.کاربرد این مدل اغلب برای پذیرایی از مهمانها(و نه برای استفاده روزمره) میباشد.

شستشوی این محصول نیز کار دشواری نبوده و به راحتی تمیز میشود.

ایراد:

این محصول چندان مقاوم نبوده و در اثر برخورد ضربه ممکن است تَرَک بخورد یا بشکند.

جا قاشقی شیشه ای

 

هنگام خرید جا قاشقی به چه فاکتورهایی باید توجه شود؟

۱.جنس:

جنس محصول به دلایل زیر از اهمیت ویژه ای برخوردار است:

۱.اگر بخواهید به صورت مداوم و روزانه از محصول استفاده کنید.

۲.اگر بخواهید قاشق و چنگالها را به صورت کاملا خیس داخل آن قرار دهید.

۳.اگر بخواهید محصول را روی سینک ظرفشویی قرار دهید یا آن را از آبچکان آویزان کنید.

یعنی مدلهای چوبی و جنسهای با مقاومت کم در برابر رطوبت،مناسب استفاده روزمره نیستند.بدین منظور بهتر است از مدل استیل یا سرامیک استفاده کنید.

۲.کاربرد:

ممکن است بخواهید علاوه بر قاشق و چنگال،سایر اقلام سرویس مانند کفگیر،ملاقه،همزن،انبر و … را نیز داخل جا قاشقی قرار دهید.

در این صورت باید مدلی را انتخاب کنید که دارای قسمتهای مجزا برای قرار دادن هر یک از این ابزار باشد.

در غیر این صورت برای پیدا کردن و دسترسی به اجزای مختلف سرویس قاشق و چنگال دچار مشکل خواهید شد!

جا قاشقی کنار سینک

 

۳.مکان مورد استفاده:

اگر میخواهید برای پذیرایی از مهمانها مدل مناسبی را انتخاب کنید مدل رومیزی بهترین گزینه است.همچنین برای قرار دادن قاشق ها داخل کشوی کابینت مسلما جا قاشقی داخل کابینت انتخاب مناسبتری خواهد بود.

ناگفته نماند که این مدل در سایزها و ابعاد مختلفی به بازار عرضه میشود.بنابراین شما به راحتی میتوانید گزینه متناسب با سایز کشوی کابینت آشپزخانه تان را تهیه و استفاده نمایید.

۴.قابلیت شستشوی آسان:

قابل شستشو بودن این محصول در مدلهای مختلف آن(کنار سینک،داخل کابینت،آویز و رومیزی) از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

البته لازم به ذکر است که بهتر است مدل چوبی مستقیما شسته نشده و به کمک یک دستمال نمدار،تمیز شود.

جا قاشقی پلاستیکی

۵.تعداد:

شاید جزو آن دسته از افرادی باشید که خانواده پر جمعیتی دارید یا معمولا در منزلتان مهمانهای زیادی رفت و آمد میکنند.در این صورت بهتر است از مدلهای با ظرفیت بیشتر استفاده کنید.

با این کار قاشق و چنگالهایتان به راحتی داخل جا قاشقی قرار خواهند گرفت.به علاوه شکل ظاهری منظم و مرتبی پیدا کرده و جلوه زیباتری خواهند داشت.

۶.وزن:

بهتر است وزن جا قاشقی سبک باشد تا پس از قرار گرفتن قاشق و چنگالها داخل آن خیلی سنگین نشود و به راحتی قابل حمل باشد.

اهمیت این ویژگی در مدلهای داخل کابینت و رومیزی پر رنگ تر خواهد بود.زیرا اگر جا قاشقی داخل کابینت خود به تنهایی وزن زیادی داشته باشد با قرار گرفتن قاشقها سنگینی آن چندین برابر میشود.

همین مسئله باعث میشود به مرور به لولای کابینت فشار وارد شده و دچار آسیب شود.

مدل سرامیکی جزو دسته بندی جا قاشقی های سنگین قرار میگیرد.

جا قاشقی بامبو

۷.قابلیت شستشو داخل ماشین ظرفشویی:

اگر شستن این محصول با ماشین ظرفشویی برایتان حائز اهمیت است حتما هنگام خرید به این مسئله دقت کنید.

۸.قیمت:

عوامل زیادی در تعیین قیمت این محصول تاثیرگذارند که عبارتند از:

عمر و ماندگاری طولانی،ضد آب و ضد زنگ بودن،سبک بودن وزن،قابلیت شستشوی آسان،اندازه و ابعاد،مدل،جنس و …

بنابراین افراد باید با توجه به بودجه و کاربرد مد نظر خود،مدل مناسب را انتخاب کنند.

جا قاشقی استیل

 

برندهای شناخته شده جا قاشقی کدامند؟

ایکیا،لیمون،زیبا،زیباسازان،هوم کت و …

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا