مجموعه ظروف کریستال

ظروف کریستال معمولا در مهمانی ها و مناسبتهای خاص مورد استفاده قرار میگیرند.علت چیست؟

ظروف کریستال چه ظروفی هستند؟

ظروف کریستال از شیشه سرب داری که در ترکیباتش اکسید سرب وجود دارد ساخته شده اند.در واقع کریستال،شیشه ای است که در وزن خود بیش از ۲۴ درصد اکسید سرب داشته باشد.

سرویس کریستال

 

مهمترین خصوصیت ظروف کریستال چیست؟

شفافیت و درخشندگی ظروف کریستال مهمترین ویژگی آنهاست.کریستال سختی کمی دارد و به راحتی تراش میخورد،بنابراین مناسب تولید و ساخت ظروف تزئینی است.

 

تفاوت بلور با کریستال چیست؟

بلور هم مانند کریستال از شیشه ساخته میشود اما اکسید سرب در ساخت آن بکار نمیرود.بلور در مقایسه با کریستال درخشندگی کمتر و وزن سبکتری دارد.به علاوه بلور نسبت به کریستال،ارزانتر است.

کریستال

 

بلور چگونه ساخته میشود؟

۱.مواد اولیه وارد کوره میشوند و شروع به ذوب شدن میکنند.این مواد داخل کوره رطوبت اولیه خود را از دست داده و پس از طی فرآیندی به حالت مایع در می آیند.

۲.در این مرحله حباب های هوا به صورت ریز و درشت از داخل مواد مذاب عبور کرده و خارج میشوند.

۳.در مرحله سوم مواد مذاب سازنده بلور باید به شکل یکسان در آیند.در این صورت ظروف تولید شده از مقاومت و شکل قابل قبولی برخوردار خواهند بود.

۴.مواد اولیه در دمای بین ۱۲۰۰ تا ۱۳۰۰ درجه سانتی گراد ذوب میشوند و دما به تدریج کاهش می یابد.در این صورت ظروف به فرم دلخواه شما شکل خواهند گرفت.

 ظروف بلور

 

ظروف کریستال شامل چه ظروفی میشود؟

۱.لیوان،فنجان و استکان  ۲.قندان  ۳.آجیل خوری  ۴.شکلات خوری  ۵.میوه خوری  ۶.شیرینی خوری  ۷.بستنی خوری  ۸.پیش دستی  ۹.کاسه  ۱۰.پیاله

گلدان کریستال

 

کریستال با شیشه چه تفاوتی دارد؟

کریستال خود زیر مجموعه ای از شیشه است.شیشه معمولی حدودا ۹۰ درصد از شیشه آهک سود دار ساخته شده است.اما کریستال از شیشه ظریفتری از جنس سیلیس ساخته میشود.

شیشه محکم تر است یا کریستال؟

شاید تعجب کنید اما بر خلاف تصور اغلب افراد،شیشه از کریستال محکمتر است.شاید دلیل استفاده از کریستال تنها در مناسبتهای خاص و مهمانی ها همین تصور باشد.

کریستال به سبب وجود سرب،نرم و انعطاف پذیر بوده و به راحتی میتوان روی آن طرح و نقشهای ظریفی ایجاد کرد.بنابراین امکان طلاکوب یا نقره کوب کردن آن نیز وجود دارد.

   ظروف کریستال

 

آیا استفاده از ظروف کریستال به علت وجود سرب در ترکیبات آنها مضر نیست؟

معمولا ظروف کریستال برای سِرو مواد غذایی خشک استفاده میشود.بنابراین واکنشی با سرب موجود در آن انجام نشده و خطری برای سلامتی تان ایجاد نمیکند.

 

کریستالین چیست؟

ظروفی از جنس کریستالین نیز در ترکیبات خود حاوی اکسید سرب میباشند.اما مقدار سرب در آنها کمتر از ۲۴ درصد بوده و معمولا حدود ۱۲ درصد است.شاید علت ساخت محصولاتی از جنس کریستالین،ممنوعیت مصرف برخی نوشیدنیها و ترشیجات در ظروف کریستال باشد.به این سبب که میتواند تهدیدی جدی برای سلامتی شما باشد!

شیرینی خوری کریستال

 

کریستال لایت چیست و چه ویژگیهایی دارد؟

در ترکیب کریستال لایت نیز مانند بلور،اکسید سرب وجود ندارد اما از نظر ظاهری بسیار مشابه کریستال است.دلیل این شباهت در واقع شیوه ساخت این محصولات و سرد کردن و شکل دهی آنهاست.

به علاوه محصولات کریستال لایت نسبت به کریستال وزن و قیمت کمتری دارند.

 

راههای تشخیص کریستال از شیشه کدامند؟

۱.بازتاب نور:

اگر طیف نوری عبوری از ظروف در مقابل نور حالت رنگین کمانی داشته باشد،کریستال هستند و در غیر این صورت شیشه!

در واقع دلیل استفاده از کریستالها در لوسترها،جواهرات و ظروف لوکس همین ویژگی کیفیت بازتاب نور در آنهاست.

کریستال

 

۲.صدای ایجاد شده بر اثر ضربه:

اگر در صورت ضربه زدن به بدنه ظرف،صدای زنگ مانند ادامه داری شنیدید،ظرف شما کریستال است.طولانی تر بودن طنین صدا با میزان سرب بکار رفته در ساختار کریستال ارتباط مستقیم دارد.

بنابراین اگر ظرف شما شیشه باشد صدایی عادی و بدون پژواک خواهید شنید.

۳.وزن ظرف:

کریستال از شیشه معمولی سنگینتر است.البته این مقایسه وقتی امکان پذیر است که دو ظرف کاملا مشابه یکی از جنس شیشه و دیگری کریستال در اختیار دارید.

قندان کریستال

 

۴.رنگ:

بسته به ترکیبات موجود در شیشه و کریستالها،رنگ و درخشش آنها با هم متفاوت است.رنگ ظروف کریستال در اثر تاباندن چراغ “یو وی” به ارغوانی مایل به آبی تبدیل میشود.

رنگ حاصل در ظروف شیشه ای حاوی آهن،متمایل به سبز است.در ظروف شیشه ای بدون سرب،این رنگ متمایل به سبزآبی یا فیروزه ای خواهد بود.

۵.شفافیت:

برای بررسی شفافیت ظروف،آنها را در برابر نور نگه دارید.بافت شیشه در برابر نور ابری و کدر بوده اما کریستال بسیار واضح و شفاف دیده میشود.کریستالهایی با میزان سرب بالای ۳۵ درصد به شدت براق و درخشنده اند.

پیش دستی کریستال

 

۶.نوع برش طرح ها:

برش های طرح در ظروف کریستال به صورت گرد،جلا داده شده و کاملا دقیق هستند.اما در ظروف شیشه ای این برش ها دارای بریدگی های تیز میباشند.

۷.ضخامت لبه:

در ظروف شیشه ای معمولا لبه ها ضخیم تر از ظروف کریستال ساخته میشوند.به این دلیل که شیشه برای مصارف روزمره به کار میرود و باید از دوام بیشتری برخوردار باشد.

ظروف کریستال لبه های بسیار ظریفی دارند ولی با این وجود از استحکام کافی برخوردارند.

فنجان کریستال

 

۸.قیمت:

در مقایسه بین کریستال و شیشه،کریستال قیمت بسیار بالاتری دارد.بین خود کریستالها نیز قیمت های متفاوتی وجود دارد که مستقیما تحت تاثیر  برند،کشور سازنده و کیفیت آنهاست.                  

 

برندهای شناخته شده کریستال کدامند؟

۱.بوهمیا چک  ۲.آرکروک فرانسه  ۳.سوگا ژاپن  ۴.ناخمن آلمان

کریستال بوهمیا

 

در هنگام خرید ظروف کریستال یا بلور به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

۱.بودجه:

ابتدا بودجه خود را مشخص کنید.حالا میدانید با توجه به بودجه ای که در نظر گرفته اید میتوانید به دنبال کدام برند یا محصول کدام کشور بروید!

۲.سلیقه شخصی:

اگر بودجه کمی دارید و به کریستالهای چک یا آلمان علاقه مندید چاره ای جز تخصیص بودجه بیشتر یا خرید برند ارزانتر ندارید!

کریستال ناخمن

 

۳.اصل یا تقلبی بودن محصول:

برخی از ظروف کریستال موجود در بازار تقلبی بوده و با کیفیت پایین تر تولید شده اند.اما متاسفانه در نهایت بی عدالتی با قیمت کالای اصل به فروش میرسند.

بنابراین بهتر است ظروف کریستالی را از نمایندگی ها و مراکز معتبر خریداری کنید.برخی از این ظروف برگه مخصوصی به همراه دارند که در آنها درصد کریستال توسط کشور سازنده مشخص شده است.

۴.کیفیت:

به ظاهر محصول و نحوه بسته بندی آن دقت کنید.فراموش نکنید که شیشه نباید رنگ مات یا حباب داشته باشد.در واقع بی رنگ بودن ظروف کریستالی نشان دهنده کیفیت آنهاست.

۵.طلاکوب یا نقره کوب بودن:

از فروشنده بخواهید اطلاعات دقیق و درستی راجع به میزان و عیار طلا یا نقره بکار رفته در کریستال به شما بدهد.

کریستال طلاکوب

 

۶.سالم بودن:

ظروف کریستال یا بلور را به دقت بررسی کنید تا لب پریدگی نداشته باشند.

۷.قیمت:

برای اینکه ظروف کریستالی را با قیمت مناسب خریداری کنید بهتر است از چند فروشگاه مختلف قیمت را جویا شوید.

۸.بسته بندی صحیح:

زمانی که کریستال را خریداری کرده و از فروشگاه خارج شُدید مسئولیت آن کاملا با شماست.بنابراین باید کالا را در بسته بندی صحیح و مطمئن از فروشنده تحویل بگیرید تا در حمل و نقل دچار آسیب نشود.

 

کریستال سوگا

 

۹.دریافت فاکتور:

برخی از برندها برای محصولات خود خدمات پس از فروش یا گارانتی در نظر میگیرند.بنابراین شما با دریافت فاکتور از فروشنده قادر خواهید بود از این خدمات بهره ببرید.

 

چگونه از ظروف کریستال و بلوری خود به خوبی نگهداری کنیم؟

۱.ظروف کریستال را با آب ولرم و مایع ظرفشویی بشوئید.اگر تمیز نشدند مخلوطی از دو سوم آب و یک سوم سرکه تهیه کنید،ظروف را با آن شستشو دهید.ظروف را بلافاصله پس از آبکشی خشک نمایید.

ممکن است ظروف شما پس از مدتی شفافیت اولیه خود را از دست بدهند.در این صورت پس از شستشو از مخلوط سرکه سفید و آب ولرم برای آبکشی استفاده کنید.

۲.ظروف بلوری پس از مدتی تیره و کدر میشوند.برای شفاف شدن دوباره میتوانید آنها را با سطح لیموی برش خورده تمیز کنید و سپس با آب ولرم بشوئید.

۳.برای تمیز شدن ظروف بلوری میتوانید چند قطره آمونیاک را با آب ولرم روی ظرف بریزید.سپس آن را آبکشی کرده و خشک کنید.

۴.ظروف کریستال را به هیچ عنوان در مایکروویو قرار ندهید.

۵.ظروف کریستال را به همراه ظروف چرب در ماشین ظرفشویی قرار ندهید.

۶.بهتر است ظروف کریستال با دست شسته شوند و در ماشین ظرفشویی قرار نگیرند تا خط و خش روی آنها ایجاد نشود.

۷.میتوانید از خمیر دندان برای از بین بردن آثار خراش روی ظروف بلور و کریستال استفاده کنید.

۸.هرگز در هنگام شستشو تمام ظرف را به یکباره در آب داغ فرو نبرید.

 

شکلات خوری کریستال

 

چگونه میتوانیم کریستال اصل چک را از کریستال چینی تشخیص بدهیم؟

اگر تجربه ای در این زمینه ندارید بهترین روش کنار هم قرار دادن دو ظرف یکسان از نوع چک و چینی است.بدین معنی که:

۱.کریستالهای کشور چین در واقع کریستالین هستند و وزن کمتری نسبت به کریستال اصل چک دارند.

۲.محصولات کشور چک از کیفیت بالایی برخوردارند.این ظروف شفاف هستند،موج ندارند و طرف دیگر آنها به راحتی مشخص است.اما محصولات کشور چین به سبب قیمت ارزانتر،کیفیت و شفافیت پایین تری دارند.بنابراین از توجه به موج دار بودن آنها غافل نشوید.

۳.محصولات کشور چین به دلیل نوع قالب ممکن است ایرادی مانند جفت نشدن درب قندان روی قسمت پایینی آن را داشته باشند.اما این ایراد در محصولات کشور چک بسیار نادر است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا