frother12

فوم ساز پمپی دستی از چه جنسی ساخته میشود و چه تفاوتی با فرنچ پرس دارد؟

فوم ساز شیر چیست؟

فوم ساز شیر وسیله ای است که به کمک آن شیر تبدیل به فوم شده و به قهوه و نوشیدنیهای حاوی کف شیر اضافه میشود.

فوم ساز

 

فوم گیری شیر به چه معناست؟

فوم گیری شیر در واقع با نفوذ هوا به داخل شیر اتفاق می افتد.یعنی با وارد شدن هوا داخل شیر،ذرات پروتئین موجود در شیر هوا را محاصره کرده و از خارج شدن آن جلوگیری میکنند.

بنابراین شیر قوام میگیرد و کف یا فوم شیر ایجاد میشود.میتوان گفت فرآیند فوم گیری شیر موجب آزاد شدن بیشتر قند موجود در شیر و احساس مزه شیرینی میشود.

فوم ساز

 

تهیه فوم شیر در چه نوشیدنیهایی کاربرد دارد؟

در آماده سازی نوشیدنیهایی نظیر کاپوچینو و لاته نیاز به شیر فوم گیری شده غلیظ و با قوام خواهید داشت.

در نوشیدنیهای بر پایه اسپرسو مانند لاته،کاپوچینو،ماکیاتو،موکا و … شیر را بدون ایجاد فوم و به صورت رقیق به قهوه اضافه نمیکنند.

فوم ساز

 

انواع فوم ساز شیر کدامند؟

۱.دستگاه اسپرسوساز:

برای این کار از قسمت نازل بخار دستگاه که برای خارج شدن بخار آب با فشار زیاد تعبیه شده استفاده میشود.در واقع بخار آب پرفشار باعث ورود هوا به داخل شیر میشود.

مراحل فوم گیری با نازل بخار کدامند؟

۱.شیر سرد و ترجیحا با چربی ۲ درصد را داخل پیچر می ریزیم.

۲.شیر را تا حدی داخل پیچر می ریزیم که نیم یا دو سوم پیچر خالی باشد.زیرا فرآیند فوم گیری باعث دو برابر شدن حجم شیر میشود بنابراین اگر فضای خالی مناسب وجود نداشته باشد شیر به بیرون پیچر می ریزد.

۳.ابتدا نازل بخار را باز می کنیم تا آب داغ از آن خارج شود.سپس ظرف حاوی شیر را زیر نازل قرار می دهیم تا آب داغ داخل آن نریزد.

۴.نازل بخار را اندکی کج میکنیم و سر آن را کمی پایین تر از سطح شیر و تقریبا در قسمت وسط آن قرار میدهیم.

۵.پیچر را اندکی می چرخانیم تا سر نازل بخار در قسمت کناری سطح شیر قرار بگیرد.

درست کردن فوم با دستگاه اسپرسوساز

نکته مهم:

اگر سر نازل بخار را وسط شیر نگه نداریم هنگام فوم گیری شیر به چرخش در نیامده و از قوامش کاسته میشود.

۶.نازل بخار باید هنگام فوم گیری تا انتها باز باشد.

۷.فوم گیری را تا زمانی که شیر به دمای ۶۰ تا ۶۵ درجه برسد ادامه میدهیم.

برای تشخیص این دما دست خود را روی بدنه پیچر بگذارید.اگر حرارت به حدی باشد که دستتان را اذیت کند با سه شماره نازل بخار را ببندید.

برای داشتن فوم بهتر چه باید کرد؟

برای این کار بهتر است حرکت رفت و برگشتی در نازل انجام شود.

پس از آماده شدن بهتر است با محکم روی زمین گذاشتن پیچر به فوم داخل آن شوک بدهید تا حبابهای خیلی ریز از بین بروند.

پیچر از چه جنسی باشد بهتر است؟

برای فوم گیری شیر پیچر استیل بهترین کارایی را دارد زیرا دمای شیر را هنگام بخاردهی ثابت نگه میدارد.بنابراین زمان بیشتری برای تزریق هوا به شیر فراهم میکند.

درست کردن فوم با دستگاه اسپرسوساز

اشتباهات رایج در فوم گیری شیر با نازل بخار کدامند؟
۱.تنظیم نادرست سر نازل بخار:

اگر زمانی که نازل داخل شیر قرار گرفته صدای حاصل از آن بلند و گُنگ باشد یعنی نازل بیش از حد پایین است.این اتفاق از وارد شدن کوچکترین هوا به داخل شیر جلوگیری میکند بنابراین هوایی با شیر ترکیب نخواهد شد.

ممکن است پس از قرار گرفتن نازل داخل شیر صدای قل زدن،فوران یا پرش شیر اتفاق بیفتد.این اتفاق به این معنی است که نوک نازل بیش از حد به سطح شیر نزدیک است.

۲.عدم تغییر حالت پیچر:

پس از اینکه با تمرکز و صبوری توانستید محل مناسب قرارگیری سر نازل را داخل شیر پیدا کنید نگران حبابهای بزرگ ایجاد شده نباشید.برای از بین بردن این حبابها لازم است دَوَران های منظم انجام دهید.

۳.تمیز نکردن مداوم نازل:

یکی از دلایل اصلی خراب شدن طعم و مزه فوم شیر تمیز نبودن نازل است.هنگامی که نازل سرد میشود شیر عبور کرده از داخل آن نیز به سرعت سرد شده و به جداره آن میچسبد.

این شیرهای باقی مانده باعث ایجاد طعم و بوی بد فوم شیر تهیه شده در دفعات بعدی میشوند.در واقع با تمیز نکردن نازل بخار میزان مکش آن کاهش یافته و عملیات فوم گیری به درستی انجام نمیشود.

۴.افزایش بیش از حد دمای فوم:

همانطور که گفته شد دمای مناسب شیر فوم گیری شده بین ۶۰ تا ۶۵ درجه میباشد.در نتیجه شیر با دمای بیش از ۷۰ درجه سانتی گراد سوخته محسوب شده و طعم بدی میگیرد.

بنابراین حتما برای تهیه قهوه با طعم مناسب به دمای شیر فوم گیری شده دقت کنید.

درست کردن فوم با دستگاه اسپرسوساز

۲.فرنچ پرس:

ابتدا باید شیر را تا قبل از جوشیدن و قُل زدن گرم کنیم.سپس شیر را داخل فرنچ پرس ریخته و با بالا و پایین بردن اهرم آن عمل فوم گیری را انجام میدهیم.

نکته مهم:

نیم یا دو سوم فضای داخل فرنچ پرس را خالی بگذارید تا فضای کافی برای شیر فوم گیری شده وجود داشته باشد.

البته میتوان شیر را داخل شیشه فرنچ پرس ریخته و آن را داخل مایکروویو قرار داد تا به اندازه لازم گرم شود.سپس با حرکت دادن اهرم فرنچ پرس برای تهیه فوم شیر اقدام کرد.

درست کردن فوم با فرنچ پرس

عملکرد فرنچ پرس در فوم گیری شیر چگونه است؟

هوا از طریق پیستون فرنچ پرس که به یک صافی متصل است به داخل شیر پمپاژٰ میشود.با بالا و پایین رفتن این پیستون طی مدت چند ثانیه حجم شیر دو برابر میشود.

در واقع میتوان گفت فوم گیری با استفاده از فرنچ پرس شامل دو مرحله گرم کردن شیر و پمپ کردن هوا به داخل آن است.

پس از قرار دادن درب فرنچ پرس،سطح شیر باید حداقل یک سانتی متر بالاتر از صافی باشد.اگر صافی فقط با بالای شیر در فرنچ پرس در تماس باشد فوم شیر باکیفیتی بدست نمی آید.

فوم ساز

 

۳.شیشه درب بسته:

روش دیگر این است که شیر را داخل یک شیشه سس یا شیشه مربای خالی و تمیز بریزید و حداکثر تا نصف پر کنید.

سپس درب شیشه را ببندید و به مدت ۴۵ ثانیه آن را تکان دهید.با این کار هوای درون شیشه بیشتر شده و در نهایت منجر به افزایش حجم شیر خواهد شد.

درست کردن فوم با شیشه مربا

 

۴.فوم ساز پمپی دستی:

استفاده از این فوم ساز بسیار شبیه به استفاده از فرنچ پرس برای تهیه فوم شیر است.به این صورت که ابتدا باید شیر را گرم کنید و داخل فوم ساز بریزید.

پس از آن حدود ۲۰ ثانیه پمپ دستگاه را بالا و پایین کنید تا فوم روی آن ظاهر شود.جنس این محصول معمولا تمام استیل یا مسی میباشد و به دلیل رسانایی گرما بدنه آن کاملا داغ خواهد شد.بنابراین باید دقت کنید که هنگام کار با آن دستتان نسوزد.

فوم ساز شیر

 

۵.فوم ساز دستی اهرمی برقی یا دارای باتری:

فوم ساز دستی یک ابزار ساده و بسیار پر کاربرد برای فوم گیری شیر است.کافی است شیر با میزان چربی مناسب را داغ کنید و فوم ساز دستی را روشن کرده و در مرکز ظرف حاوی شیر قرار دهید.

ایرادها:

۱.استفاده از این فوم ساز به دلیل وقت گیر بودن مناسب کافی شاپها نمیباشد.بنابراین باریستاها ترجیح میدهند که برای فوم گیری از دستگاه فوم ساز استفاده کنند.

۲.گرچه این فوم ساز نسبت به سایر انواع غیر برقی شما را سریعتر به نتیجه دلخواهتان میرساند اما همواره باید باتری نو همراهتان باشد.زیرا در غیر اینصورت ممکن است با تمام شدن باتری در حین انجام کار دچار مشکل شوید!

فوم ساز شیر

مزایا:

۱.این فوم ساز در هر مکانی از جمله خانه ها،آپارتمان ها،محل کار،آبدارخانه ها و … قابل حمل و قابل استفاده است.بنابراین با استفاده از آن حتی در خارج از منزل نیز میتوانید یک فوم شیر نسبتا با کیفیت تهیه کنید و از نوشیدن قهوه تان لذت ببرید.

۲.مهمترین مزیت این وسیله قیمت مناسب آن است.البته ناگفته نماند که در مقایسه با فوم سازهای پمپی و دستی سریعتر است اما از لحاظ کیفیت کار به پای مدلهای برقی خودکار نمیرسد.

جنس این فوم ساز چیست؟

معمولا جنس این محصول از پلاستیک فشرده است که مقاومت بالایی در برابر حرارت و سرما و در محیط های اسیدی و قلیایی دارد.

شکل ظاهری این فوم ساز چگونه است؟

این محصول در انواع دستی و برقی مجهز به سری همزن شکل میباشد که با روشن شدن دستگاه شروع به چرخیدن میکند.

فوم ساز برقی

 

۶.دستگاه مخلوط کن:

ابتدا باید شیر را به میزان کافی گرم کنید و سپس آن را درون مخلوط کن بریزید.مانند روشهای گفته شده باید بخشی از دستگاه را خالی بگذارید تا فضای لازم برای فوم سازی وجود داشته باشد.

دستگاه را تا زمانی روشن بگذارید که فرآیند فوم گیری به درستی انجام شده باشد.

کدام شیر برای تهیه فوم مناسبتر است؟

اغلب افراد به ویژه باریستاها که فکر میکنند شیر پر چرب بهترین شیر برای فوم گیری است.اما در حقیقت بهتر است از شیر با ۲ درصد چربی استفاده شود.زیرا چربی زیاد باعث سنگین شدن فوم شده و نتیجه دلخواهتان بدست نخواهد آمد.

فوم ساز

 

۷.فوم ساز برقی:

این محصول یک دستگاه کوچک و شبیه به پارچ یا لیوانهای بزرگ است که در حداقل زمان ممکن میتواند فوم شیر تهیه کند.در واقع این دستگاه با وارد کردن هوا به داخل شیر آن را به فوم تبدیل میکند.این وسیله حتی از قابلیت گرم کردن شیر نیز برخوردار است.

با استفاده از کدام روش فوم گیری ذکر شده فوم شیر باکیفیت تری میتوان تهیه کرد؟

میتوانید فوم شیر را با استفاده از نازل بخار دستگاه اسپرسوساز برقی یا به کمک دستگاه فوم ساز برقی تهیه کنید.در این صورت بدون شک از بالاترین کیفیت برخوردار خواهد بود.

فوم ساز برقی

 

نکات مهم و قابل توجه هنگام خرید فوم ساز شیر کدامند؟

۱.نوع محصول:

این محصول انواع مختلفی دارد که در مطالب گفته شده راجع به انواع مختلف آن توضیحاتی ارائه شد.شما باید بسته به کاربرد و مکان مد نظرتان مدل مناسب را انتخاب کنید.

۲.جنس بدنه:

در برخی از مدلهای این محصول جنس بدنه از استیل(پیچر) یا پلاستیک(دارای باتری) ساخته میشود.بهتر است از مدلهایی یا بدنه مقاوم در برابر ضربه و زنگ زدگی استفاده کنید.

 

فوم ساز

۳.تناسب با نوع نوشیدنی:

برخی از مدلها تنها مناسب استفاده برای نوشیدنیهای گرم یا سرد هستند.برخی دیگر با مجهز بودن به قابلیت تنظیم دما میتوانند برای هر نوع نوشیدنی فوم ایجاد کنند.

۴.امکان شستشوی آسان:

مدلهایی را انتخاب کنید که پس از هر بار استفاده به راحتی قابل شستشو باشند.اینگونه خیالتان از بابت عدم وجود باکتری و تمیز شدن کامل تمام قطعات آنها آسوده خواهد بود.به علاوه شستشوی صحیح آنها از ایجاد طعم و بوی نامطبوع در تهیه فوم های بعدی جلوگیری خواهد کرد.

برای افزایش طول عمر فوم سازها بهتر است آنها را با دست بشویید البته همه مدلها را نیز نمیتوان داخل ماشین ظرفشویی قرار داد.

فوم ساز استیل

۵.میزان گنجایش:

بهتر است به تناسب تعداد نفراتی که تصمیم دارید برای آنها نوشیدنی با فوم شیر تهیه کنید مدلی با گنجایش و ظرفیت مناسب خریداری کنید.

۶.سهولت حمل و نقل:

اگر وابستگی زیادی به نوشیدن قهوه آن هم به همراه فوم شیر دارید مدلهایی را انتخاب کنید که اندازه و وزن مناسبی داشته باشند.

فوم سازی با فرنچ پرس

۷.قیمت:

عوامل زیادی از جمله نوع،گنجایش،جنس،کیفیت و … در تعیین قیمت این محصول تاثیر گذارند.بهتر است بسته به نیاز و سلیقه شخصی خود مدل مناسبتر را انتخاب کنید البته هرگز نباید کیفیت را فدای قیمت کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا